MMF: Americké banky můžou spotřebovat až 76 miliard nového kapitálu

30.7.2010 15:53   |  

Až 76 miliard dolarů nového kapitálu mohou spotřebovat americké banky podle studie, kterou vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) po zátěžových testech amerických peněžních domů. MMF tvrdí, že finanční sektor USA zůstává křehký a banky pod vlivem dodatečných ekonomických tlaků a stresů mohou spolknout další peníze pomoci.

„Uvedený závěr, vydaný jako součást širšího reportu MMF o americkém finančním systému se nese v duchu tvrzení, že bankovní systém je stabilní, ale zůstává zranitelný,“ řekl ke zprávě analytik Capital Partners Josef Stoulil. Podle něj ceny domů a bytů, půjčky na komerční nemovitosti a ekonomický růst mají jistý potenciál způsobit určité šokové situace, které by mohly vystavit banky dalším ztrátám.

Jeden scénář vývoje amerického bankovního sektoru podle Josefa Stoulila simuluje stav, kdy malé a regionální banky, stejně tak jako pobočky zahraničních bank, mohou spotřebovat až 40,5 miliard dolarů dodatečného kapitálu za účelem naplnění takzvaného „benchmarkového“ kapitálového poměru, který počítá s hranicí takzvaného společného kapitálu (common equity) na úrovni šesti procent od letošního roku do roku 2014. Podle jiného scénáře však potřeby těchto bank mohou být až 76,3 miliardy dolarů.

Obavám bankéřů z nutnosti další finanční pomoci nahrává navíc i to, že proces zotavení americké ekonomiky probíhá s určitým zpomalením. „MMF znovuobnovil svoji výzvu pro administrativu prezidenta Obamy, aby již realizoval zásadní změny firem Fannie Mae a Freddie Mac,“ řekl Josef Stoulil. Zpráva podle něj doporučuje částečnou privatizační strategii, v rámci které by vláda převzala úkoly veřejné instituce kolem housingu a došlo by k přechodu investičních operací do privátního vlastnictví.

Novou roli mají sehrát i regulační úřady. MMF například upozorňuje na nutnost monitoringu podmínek zvláště pro menší banky s nedostatečným přístupem k trhu.

MMF ve poslední zprávě o bankovním sektoru USA uvádí, že během let 2010 – 2014 bude splatných 1,4 bilionu dolarů půjček na komerční nemovitosti a téměř polovina z nich je zvláště ve vážné delikvenci, tedy dlužníci mají zpoždění ve splátkách. Jedná se o platební skluz 90 dní a více po splatnosti nebo dokonce hodnota půjček již převážila nad hodnotou majetku. Ceny domů a bytů jsou středobodem dalších obav, protože spirálový efekt tyto problémy zintenzivňuje a rozšiřuje je mezi další instituce.

„US regulátoři budou nuceni postoupit dále ve své snaze koordinace dohledu, poté co prezident Obama podepsal nový zákon o přelomové regulaci finančního sektoru,“ uvedl Josef Stoulil. Přesto MMF podle něj přistupuje k nové legislativě pozitivně, nicméně nachází ještě v systému rezervy. Struktura regulatorních agentur zůstává vyjímečně komplexní s velkým počtem institucí zabývajících se těmito regulatorními aktivitami. MMF by dal přednost poněkud „výraznějšímu, silnějšímu proudu“ určitého subjektu.

Autor: pda

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web