MMF: Česko je vyspělá země

26.4.2011 6:52   |  

Krize, která v uplynulých třech letech postihla velkou část světa, paradoxně Česku výrazně pomohla v mezinárodním hodnocení. Nejvlivnější nadnárodní instituce, která dohlíží na finanční systém, Mezinárodní měnový fond, Českou republiku zařadila mezi vyspělé evropské země. Ještě v roce 2008 přitom Česko podle MMF patřilo s ostatními postkomunistickými státy do skupiny rozvíjejících se evropských ekonomik.

Nyní fond sleduje Česko ve skupině neeurových vyspělých států, a zařadil jej tak po bok Británie, Švýcarska a skandinávských zemí. Z bývalého východního bloku patří tuzemsko do této kategorie jako jediné. Slovensko, Slovinsko a Estonsko, které platí eurem, jsou sledovány mezi zeměmi eurozóny.
Česku během krize výrazně pomohla stabilita domácího bankovního systému, který otřesy na finančních trzích prožil bez výraznějších ztrát.

Za stabilitou je několik vlivů, jednak byl bankovní systém během transformace očištěn od špatných úvěrů, jednak konzervativní tuzemské banky kvůli politice vysokých poplatků – ač jsou za ně často kritizovány – nemusely rozjíždět riskantní operace. Navíc centrální banka dlouhodobě držela obezřetnou měnovou politiku, takže Čechy nezlákaly rizikové cizoměnové půjčky.

České banky vyšly dobře i z mezinárodního srovnání finanční stability za rok 2010, které MMF zveřejnil minulý týden. Na předních příčkách tuzemské ústavy skórovaly například v návratnosti vlastního kapitálu – což ukazuje na vysokou ziskovost tuzemských bank.

Ty mají slušnou úroveň likvidity i kapitálovou přiměřenost. Od předchozího roku jim však výrazně přibylo nesplácených úvěrů, a v této kategorii jsou na tom naopak oproti vyspělým zemím se svými 5,6 procenta spíše hůře.

Vyšší podíl nesplácených úvěrů než Česko má v Evropské unii Itálie (9,9 procenta), problémové Irsko (12,9), Řecko (osm procent), Maďarsko (devět procent), mírně více Slovinsko (5,8 procenta). Nesplácené úvěry totiž od loňska západoevropským zemím, kromě PIGS, spíše klesly, v Česku se naopak o jeden procentní bod zvýšily.Ještě horší vývoj zaznamenalo Maďarsko, kde problémové úvěry, měřeno k celkovému objemu úvěrů, během loňska vzrostly skoro o tři procentní body.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web