MMF krotí řecký optimismus. Další mírné úspory jsou nutné

Řecko potřebuje další úspory, aby splnilo rozpočtové cíle. Rozsáhlým výdajovým škrtům, které jsou krajně nepopulární, se už ale bude moci vyhnout. Uvedl to vyslanec Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Řecku Poul Thomsen. Zástupci takzvané trojky mezinárodních věřitelů Řecka už od září v Aténách zkoumají, jak země plní jejich záchranný program, a spornou otázkou je rozpočet na příští rok.

 ilustrační foto
23.11.2013 19:38   |  

Řecký premiér Antonis Samaras na návštěvě Berlína řekl, že jeho vláda žádné díry v rozpočtu na příští rok nemá a další omezování státních výdajů a důchodů neplánuje. Dnes Samaras v Německu prohlásil, že jeho země žádný nový záchranný program potřebovat nebude.

Mezinárodní měnový fond však takovou radostí nehýří. „V letech 2014 až 2016 budou nutná další opatření, bude to však v mnohem menším rozsahu než v minulosti,“ řekl velvyslanec MMF Thomsen. „S řeckou vládou se shodujeme, že by už neměly nastat žádné paušální škrty a že by se měli zaměřit na oblasti plýtvání,“ dodal.

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a MMF v Aténách s přestávkami už více než dva měsíce prověřují stav řeckých veřejných financí. Tento týden svou inspekci už podruhé přerušili. Trojka považuje vládní odhady vývoje řecké ekonomiky a rozpočtu za příliš optimistické a odhaduje, že vládě budou bez dalších úspor příští rok chybět až dvě miliardy eur (54,5 miliardy korun).

Řecko se již těší na ekonomický růst a rozpočtový přebytek

Řecké ministerstvo financí ve čtvrtek předpovědělo, že příští rok se ekonomika vymaní z šestiletého propadu a vykáže růst o 0,6 procenta. Ministerstvo také na dvojnásobek zvýšilo odhad rozpočtového přebytku bez zahrnutí úrokových splátek. Dostatečný primární přebytek Řecku otevře možnost, aby Evropskou unii a MMF požádalo příští rok o zmírnění dluhové zátěže.

Řecko od roku 2010 zachraňují před bankrotem úvěry od EU a MMF. Celkem už země získala 240 miliard eur, výměnou však musela slíbit bolestivé výdajové škrty, zvyšování daní a reformy. Řekové tvrdí, že po šesti letech recese, která snížila výkon ekonomiky o zhruba čtvrtinu a zvýšila nezaměstnanost na téměř 28 procent, si již další škrty nemohou dovolit.


O Řecku čtěte více:

Řecko je v hluboké deflaci, ceny tam klesly nejvíc za půlstoletí

Studie vyvrací mýtus o drachmě. Vlastní měna by Řecku nepomohla

Řecké akcie rostou nejvíc na světě. Pomáhá oživení ekonomiky


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web