MMF: Oživení světové ekonomiky stále závisí na měnové politice

Zda světová ekonomika ožije, stále zůstává silně závislé na uvolněné měnové politice ve vyspělých zemích. Upozornil Mezinárodní měnový fond (MMF). Centrální banky prý uvolněnou měnovou politikou, například nízkými úrokovými sazbami, podporují poptávku spotřebitelů a povzbuzují podniky k investicím.

 Dolary (ilustrační foto)
8.10.2014 16:26   |  

Mezinárodní měnový fond nicméně upozorňuje, že dlouhodobě uvolněná měnová politika může vést k nadměrným rizikům ve finančním sektoru.

Analýzy MMF navíc podle agentury DPA ukazují, že řada komerčních bank navzdory uvolněné měnové politice neposkytuje tak velký objem úvěrů, jaký by ekonomika potřebovala. Tento problém se prý týká především bank v eurozóně.

Světová ekonomika poroste pomaleji, tvrdí MMF

Fond již v úterý snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Růstovou prognózu na příští rok zhoršil o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta.

MMF snížil i hospodářský výhled samotné eurozóny. Upozornil, že existuje téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se ekonomika eurozóny v příštím roce vrátí do recese.


Čtěte také:

MMF snížil odhad světového růstu na tento i příští rok

Světová ekonomika letos o něco zrychlí, předpovídá MMF

MMF snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok

EU: sedm procent světa, ale 23 procent výkonu světové ekonomiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Prodej firem v Česku vázne, světový tisk peněz žene ceny nahoru

Prodej firem v Česku vázne, světový tisk peněz žene ceny nahoru

Měnová politika centrálních bank založená na vypouštění stále nových a nových peněz do oběhu vede k růstu cen firem. Jejich nákupy pak drhnou. Velké transakce s podniky začínají… více

Mobilní web