MMF: Oživení světové ekonomiky stále závisí na měnové politice

Zda světová ekonomika ožije, stále zůstává silně závislé na uvolněné měnové politice ve vyspělých zemích. Upozornil Mezinárodní měnový fond (MMF). Centrální banky prý uvolněnou měnovou politikou, například nízkými úrokovými sazbami, podporují poptávku spotřebitelů a povzbuzují podniky k investicím.

 Dolary (ilustrační foto)
8.10.2014 16:26   |  

Mezinárodní měnový fond nicméně upozorňuje, že dlouhodobě uvolněná měnová politika může vést k nadměrným rizikům ve finančním sektoru.

Analýzy MMF navíc podle agentury DPA ukazují, že řada komerčních bank navzdory uvolněné měnové politice neposkytuje tak velký objem úvěrů, jaký by ekonomika potřebovala. Tento problém se prý týká především bank v eurozóně.

Světová ekonomika poroste pomaleji, tvrdí MMF

Fond již v úterý snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Růstovou prognózu na příští rok zhoršil o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta.

MMF snížil i hospodářský výhled samotné eurozóny. Upozornil, že existuje téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se ekonomika eurozóny v příštím roce vrátí do recese.


Čtěte také:

MMF snížil odhad světového růstu na tento i příští rok

Světová ekonomika letos o něco zrychlí, předpovídá MMF

MMF snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok

EU: sedm procent světa, ale 23 procent výkonu světové ekonomiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web