MMF varuje před rozdíly v příjmech, navrhuje větší zdanění bohatých

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval před negativními dopady, které mají na ekonomiku rostoucí rozdíly v osobních příjmech. Doporučil různé možnosti řešení, včetně většího zdanění bohatých. Zpráva fondu tak dává větší váhu názorům, podle nichž velké majetkové rozdíly mohou zpomalovat hospodářský růst.

Ilustrační foto
13.3.2014 19:30   |  

„Pokud je přerozdělování bohatství špatně nastavené nebo přehnané, může způsobovat deformace. Některé přerozdělovací rozpočtové postupy ale mohou skutečně zvýšit efektivitu a podpořit hospodářský růst,“ upozornil první náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton.

MMF: Nepoměr v příjmech vede ke kratšímu hospodářskému růstu

Měnový fond už v únoru v jednom ze svých materiálů dospěl k závěru, že v zemích s velkou nerovnováhou v příjmech existuje větší pravděpodobnost, že budou zažívat kratší období hospodářského růstu. Upozornil také, že snahy o přerozdělení příjmů nemusejí nutně narušovat hospodářský růst. To je v rozporu s obecným názorem, že vyšší zdanění bohatých a vyšší sociální výdaje představují brzdu ekonomiky, upozorňuje agentura AP.

Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová minulý měsíc uvedla, že nerovnost v příjmech může mít „zhoubné“ následky. Ke snížení rozdílů v příjmech může podle ní přispět pečlivě navržená daňová a výdajová politika.


Čtěte také:

MMF zlepšil odhad růstu světové ekonomiky. Ale jen mírně

MMF vyzval vyspělé země, aby omezovaly stimulaci opatrně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web