MMF varuje před rozdíly v příjmech, navrhuje větší zdanění bohatých

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval před negativními dopady, které mají na ekonomiku rostoucí rozdíly v osobních příjmech. Doporučil různé možnosti řešení, včetně většího zdanění bohatých. Zpráva fondu tak dává větší váhu názorům, podle nichž velké majetkové rozdíly mohou zpomalovat hospodářský růst.

Ilustrační foto
13.3.2014 19:30   |  

„Pokud je přerozdělování bohatství špatně nastavené nebo přehnané, může způsobovat deformace. Některé přerozdělovací rozpočtové postupy ale mohou skutečně zvýšit efektivitu a podpořit hospodářský růst,“ upozornil první náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton.

MMF: Nepoměr v příjmech vede ke kratšímu hospodářskému růstu

Měnový fond už v únoru v jednom ze svých materiálů dospěl k závěru, že v zemích s velkou nerovnováhou v příjmech existuje větší pravděpodobnost, že budou zažívat kratší období hospodářského růstu. Upozornil také, že snahy o přerozdělení příjmů nemusejí nutně narušovat hospodářský růst. To je v rozporu s obecným názorem, že vyšší zdanění bohatých a vyšší sociální výdaje představují brzdu ekonomiky, upozorňuje agentura AP.

Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová minulý měsíc uvedla, že nerovnost v příjmech může mít „zhoubné“ následky. Ke snížení rozdílů v příjmech může podle ní přispět pečlivě navržená daňová a výdajová politika.


Čtěte také:

MMF zlepšil odhad růstu světové ekonomiky. Ale jen mírně

MMF vyzval vyspělé země, aby omezovaly stimulaci opatrně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Internetová televize Stream TV provozovaná vyhledávačem Seznam.cz hodlá letos navýšit peníze na původní tvorbu. Ještě na jaře server ohlásil zvýšení investic o padesát procent,… více

Komerční prezentace
Mobilní web