MMR: Hypoteční trh v prvním čtvrtletí vzrostl téměř o třetinu

Banky v Česku v 1. čtvrtletí poskytly občanům celkem 21600 hypotečních úvěrů za 37 miliard korun. Meziročně jde o růst o 8,1 miliardy korun, když ve stejném období loni banky poskytly 17700 hypotečních úvěrů v objemu 28,9 miliardy korun. Loňský objem poskytnutých hypoték byl za dobu hypotečního trhu v ČR druhý nejvyšší.

Ilustrační foto
29.4.2015 13:05   |  

Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Objem hypotečních úvěrů letos v březnu se podle údajů společnosti Fincentrum vyšplhal na 16,63 miliardy korun. To sice není nejvyšší úroveň za dobu sledování, ale naposledy byl objem hypoték přes 16 miliard korun v červnu 2013. Rostly i počty uzavřených hypotečních úvěrů.

Důvodem rostoucího zájmu o hypoteční úvěry jsou podle analytika Fincentra Josefa Rajdla nejen úrokové sazby, ale i akce bank pro klienty a stále relativně levné nemovitosti. „Lidé již zapomínají na poslední pokles cen nemovitostí a více uvažují o jejich nákupu za účelem pronájmu. Avšak v situaci, kdy na hypoteční úvěr dosáhne téměř každý se stabilním příjmem, bude stále obtížnější najít spolehlivé nájemníky,“ dodal Rajdl.

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu propadla na 2,16 procenta, a dostala se tak na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Před rokem činila 2,93 procenta Za celý loňský rok banky v Česku loni poskytly občanům 85900 hypotečních úvěrů za 143,4 miliardy korun. V rekordním roce 2013 to bylo 92600 úvěrů za 149,3 miliardy korun.


Čtěte také:

Hypotéky jsou rekordně levné, lidé si půjčují více

Zlevňující hypotéky ženou nahoru ceny bytů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web