Množství osobních bankrotů je rekordní

Letos v březnu bylo podáno 2092 návrhů na osobní bankrot, což je o 225 více než v únoru. Od ledna 2008, tedy od doby, kdy je podle insolvenčního zákona možné osobní bankrot vyhlásit jde o rekordní počet. Vyplývá to z analýzy firmy CCB - Czech Credit Bureau.

 ilustrační foto
5.4.2012 14:53   |  

Osobní bankrot, respektive oddlužení, je určeno pro zadlužené osoby, které jsou schopné věřitelům jednorázově nebo ve splátkách nejdéle do pěti let uhradit alespoň 30 procent pohledávek.

V březnu 2012 bylo osobních bankrotů vyhlášeno 1301, ve srovnání s předchozím měsícem se jejich počet zvýšil o 79 případů. Více jich bylo vyhlášeno jen v lednu letošního roku (1311).


Také čtěte: Insolvenčních návrhů přibývá, obrat k lepšímu se neočekává


Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 12 882 osobních bankrotů, což je o 67 procent více než ve stejném období loňského roku. „Počet osobních bankrotů se postupně zvyšoval, ale s nižší dynamikou. Obdobný vývoj lze očekávat i pro letošní rok,“ uvedla analytička CCB Věra Kameníčková.

S růstem počtu návrhů na osobní bankrot se podle ní mírně prodlužuje doba od podání návrhu na jeho vyřešení, i když je stále ještě kratší než u firemních bankrotů.

Z celkového počtu osobních bankrotů jich bylo v březnu nejvíce vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (187), dále ve Středočeském kraji (163) a kraji Ústeckém (150). Nejmenším počtem osobních bankrotů za poslední rok se může pochlubit kraj Vysočina (282).

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web