Mobilem bezkontaktně zaplatí málokdo | E15.cz

Mobilem bezkontaktně zaplatí málokdo

Mobilem bezkontaktně zaplatí málokdo
Bezkontaktně. S technologií NFC exprimentuje řada evropských zemí, například Rakousko
• 
ZDROJ: telekomaustria.com

Marek Schwarzmann

Kdo chce v Česku platit za nákupy chytrým s bezkontaktní technologií NFC, nemá příliš možností. Zatím. Špičku v oblasti bezkontaktního nabízí pouze Komerční banka a GE Money Bank. A to jen klientům ze sítě operátora Telefónica CR. A navíc jen pro několik typů chytrých telefonů. Situace se však již brzy změní. Hlavní roli bude hrát opět společnost Telefónica. „Jednáme se šesti subjekty o spolupráci na projektu NFC plateb, věříme, že se brzy dohodneme,“ potvrdil mluvčí Hany Farghali.

T-Mobile s vlastním projektem MyWallet přijde do Čech až v roce 2014 poté, co vše řádně otestuje v Polsku. „NFC technologii momentálně testujeme v rámci skupiny Vodafone. V ČR ji plánujeme spustit příští rok, proto nyní jednáme s dalšími subjekty o využití,“ uvedla mluvčí Vodafone Adéla Konopková.

Komerční banka si loni v srpnu nechala připravit dva tisíce speciálních SIM karet. Kolik jich ale přesně vydala, neprozradila. Nabídku bezkontaktních platebních produktů však letos plánuje rozšiřovat. Oproti tomu GE Money Bank, která se do projektu pustila teprve koncem ledna, si rozhodnutí nemůže vynachválit.

„Lidé si na bezkontaktní způsob placení zvykají a zjišťují, kde takto lze i kartou v mobilu platit. Každý měsíc roste počet a také objem uskutečněných transakcí. Tento trend bude pokračovat,“ zní z banky. Konkrétně údajně vydala stovky telefonních platebních karet, jejich uživatelé s nimi zaplatili zhruba 300 tisíc korun. Průměrná platba kartou v mobilu NFC je přitom 335 korun.

Bezkontaktní platby mobilemBezkontaktní platby mobilemAutor: E15

Projekt ještě letos dozná dalších změn, klienti už nebudou muset běhat do banky pro upravené SIM s platební kartou nebo si je nechat zasílat poštou. Nově jim budou distribuovány mobilní sítí, takzvaně Over The Air. „Novinku zatím testujeme na vlastních zaměstnancích a z GE Money Bank,“ doplnil Farghali s tím, že pokud vše půjde podle plánu, klienti se dočkají v září. Také počet podporovaných telefonů by se měl podle banky v brzké době rozšířit.

Placení mobilem s NFC se stává skutečností

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!