Moody's by mohla opět zhoršit rating Irska

5.10.2010 13:47   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investor Services dnes varovala, že by mohla přikročit k dalšímu zhoršení úvěrového ratingu Irska. Poukázala přitom na vysoké náklady na záchranu irského bankovního sektoru, neuspokojivý vývoj ekonomiky a stoupající náklady na půjčky.

„Schopnost Irska udržet finanční sílu vlády čelí zvýšené nejistotě,“ uvedl analytik Moody's pro Irsko Dietmar Hornung. „Nedávno zveřejněné údaje podtrhují slabé růstové vyhlídky Irska. Nová nejistota pramení ze slabosti na straně poptávky, zejména z dopadu nových úsporných opatření na domácí poptávku,“ dodal.

Moody's již v červenci zhoršila irský rating o jeden stupeň na Aa2 z předchozího Aa1. V případě dalšího zhoršení ratingu by pravděpodobně ubrala také jeden stupeň. Sladila by tak své úvěrové hodnocení Irska s konkurenčními ratingovými agenturami Fitch a Standard & Poor's.

Dnešní zpráva Moody's se na kapitálových tzích podle mínění analyitků nijak zvlášť neprojeví. „Samotný výhled ratingu, ještě nemusí znamenat jeho opravdové snížení a o fiskálních problémech Irska již trh samozřejmě dobře ví, takže tato zpráva na trhy nepřinesla víceméně žádnou novou informaci,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Irsko čeká kvůli záchraně bank obrovský rozpočtový deficit, který může přesáhnout 30 procent hrubého domácího produktu. Vláda minulý týden odhadla, že k záchraně bank bude zapotřebí až 50 miliard eur (1,2 bilionu korun), což je asi třetina ročního výkonu irské ekonomiky.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web