Moody's by mohla opět zhoršit rating Irska

5.10.2010 13:47   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investor Services dnes varovala, že by mohla přikročit k dalšímu zhoršení úvěrového ratingu Irska. Poukázala přitom na vysoké náklady na záchranu irského bankovního sektoru, neuspokojivý vývoj ekonomiky a stoupající náklady na půjčky.

„Schopnost Irska udržet finanční sílu vlády čelí zvýšené nejistotě,“ uvedl analytik Moody's pro Irsko Dietmar Hornung. „Nedávno zveřejněné údaje podtrhují slabé růstové vyhlídky Irska. Nová nejistota pramení ze slabosti na straně poptávky, zejména z dopadu nových úsporných opatření na domácí poptávku,“ dodal.

Moody's již v červenci zhoršila irský rating o jeden stupeň na Aa2 z předchozího Aa1. V případě dalšího zhoršení ratingu by pravděpodobně ubrala také jeden stupeň. Sladila by tak své úvěrové hodnocení Irska s konkurenčními ratingovými agenturami Fitch a Standard & Poor's.

Dnešní zpráva Moody's se na kapitálových tzích podle mínění analyitků nijak zvlášť neprojeví. „Samotný výhled ratingu, ještě nemusí znamenat jeho opravdové snížení a o fiskálních problémech Irska již trh samozřejmě dobře ví, takže tato zpráva na trhy nepřinesla víceméně žádnou novou informaci,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Irsko čeká kvůli záchraně bank obrovský rozpočtový deficit, který může přesáhnout 30 procent hrubého domácího produktu. Vláda minulý týden odhadla, že k záchraně bank bude zapotřebí až 50 miliard eur (1,2 bilionu korun), což je asi třetina ročního výkonu irské ekonomiky.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web