Moody's: Česko a Polsko mají šanci na zvýšení ratingu

16.9.2010 10:19   |  

Česká republika a Polsko mají šanci na zvýšení ratingu. Řekl to dnes zástupce mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung. Zda se lepšího hodnocení skutečně dočkají ale podle něj bude záležet na tom, zda se bude situace těchto zemí dál zlepšovat.

„Pokud se budou dál zlepšovat, mohlo by to znamenat, že je nynější rating mírně podhodnocuje,“ řekl Hornung na prezentaci ve Stockholmu. „My vidíme v Polsku a České republice tlak na zvýšení ratingu,“ dodal Hornung, jehož cituje agentura Reuters.

Moody's hodnotí dlouhodobé závazky České republiky stupněm A1 se stabilním výhledem. Rating Polska agentura stanovila na stupeň A2, rovněž se stabilním výhledem. Polsko se nicméně potýká s rostoucím zadlužením a jak Moody's, tak další ratingová agentura Fitch Ratings upozornily, že pokud má Polsko rating obhájit, musí prosadit reformy.

Moody’s rovněž pohrozila Maďarsku snížením ratingového hodnocení závazků země, pokud vláda nepředloží věrohodný plán nápravy veřejných financí.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím vyšší má země rating, tím je považována za spolehlivějšího dlužníka, a tím výhodnější podmínky si je zpravidla schopna vyjednat, když si půjčuje peníze. Zvýšení ratingu by tak mohlo znamenat, že zemi klesnou náklady na obsluhu dluhu.

Autor: prh, čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web