Moody's: Český bankovní systém zůstává stabilní

Výhled českého bankovního systému na příštího zhruba roku a půl zůstává stabilní. Kvalitu bankovních úvěrů bude nadále podporovat solidní hospodářský růst a rostoucí zaměstnanost. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Trezor ČNB
11.8.2016 14:02   |  

„Očekáváme, že podíl nesplácených úvěrů u českých bank zůstane během příštích 12 až 18 měsíců kolem 5,8 procenta celkového objemu úvěrů - je to jedna z nejnižších úrovní ve střední a východní Evropě,“ uvedl analytik Moody's Arif Bekiroglu. Česká ekonomika v tomto období poroste podle Moody's o 2,1 procenta a míra nezaměstnanosti je nejnižší v regionu.


Přečtěte si: Souboj bankovních akcií má vyhrát Erste. Mohla by vydělat desítky procent


Ziskovost bank se ale bude podle Moody's snižovat. Vliv na to má silná konkurence v prostředí nízkých úrokových sazeb, mírný nárůst úvěrových nákladů a klesající příjmy z poplatků na platebních a kreditních kartách, píše Moody's.

Situaci českých bank mohou v dohledné budoucnosti zhoršit i některé další faktory, zejména ekonomický dopad odchodu Británie z Evropské unie na evropskou ekonomiku. České banky však mají proti případným otřesům dostatečnou ochranu v podobě bohaté peněžní likvidity, uvedla agentura.


Čtěte také:

ČSOB zvýšila zisk o 50 procent, nečekaně dobře se dařilo i mateřské skupině

První výsledky po změně jména: Monetě v pololetí klesl zisk

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web