Moody's možná sníží rating 14 britských bank

24.5.2011 16:59   |  

Kvůli britským regulátorům, kteří naznačují menší ochotu pomáhat bankám v nouzi, by o svůj současný rating u agentury Moody’s mohlo přijít až 14 tamních finančních ústavů. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezi banky v ohrožení patří například Santander, Royal Bank of Scotland či Lloyds, dodala agentura s tím, že tento vývoj očekávala většina analytiků a případný krok Moody’s tomto případě nebude signalizovat zhoršení finanční situace dotčených bank či britských státních financí.

„Změna byla iniciována nynějším postojem britských autorit, že banky, které se v budoucnu dostanou do potíží, nemohou očekávat kapitálové injekce z veřejných zdrojů,“ uvedla analytička Moody’s Elisabeth Rudmanová.

Ratingová agentura upozorňuje, že riziku zhoršení ratingu čelí i Co-Operative Bank a řada takzvaných stavebních družstev, která nabízejí především hypotéky. To může zvýšit jejich náklady na správu dluhů.


Dále čtěte: Rating Řecka se dál propadá


Z bank, jejichž tituly jsou obchodované na burze, ratingová agentura potvrdila negativní výhled pro HSBC a snížila výhled pro Barclays, a to ze stabilního na negativní.

Podle analytika Cormaca Leecha se tento krok Moody’s dal očekávat vzhledem k tomu, jak státní regulátoři na celém světě ztrácejí ochotu zachraňovat banky ve finančních potížích, napsala Reuters.

Evropské státy nyní navrhují opatření, která by v budoucnu nechala potápějící se banky padnout. Evropská komise přišla s plánem, který umožní, aby se případné ztráty dotkly i držitelů dluhopisů zasažených institucí.

V Británii vznikla vládní komise, která bude zkoumat, jak udělat bankovní sektor bezpečnějším a jak si počínat v případě bank, které jsou příliš velké, než aby mohly padnout bez velkých škod pro stát.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web