Moody's možná sníží rating 14 britských bank

24.5.2011 16:59   |  

Kvůli britským regulátorům, kteří naznačují menší ochotu pomáhat bankám v nouzi, by o svůj současný rating u agentury Moody’s mohlo přijít až 14 tamních finančních ústavů. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezi banky v ohrožení patří například Santander, Royal Bank of Scotland či Lloyds, dodala agentura s tím, že tento vývoj očekávala většina analytiků a případný krok Moody’s tomto případě nebude signalizovat zhoršení finanční situace dotčených bank či britských státních financí.

„Změna byla iniciována nynějším postojem britských autorit, že banky, které se v budoucnu dostanou do potíží, nemohou očekávat kapitálové injekce z veřejných zdrojů,“ uvedla analytička Moody’s Elisabeth Rudmanová.

Ratingová agentura upozorňuje, že riziku zhoršení ratingu čelí i Co-Operative Bank a řada takzvaných stavebních družstev, která nabízejí především hypotéky. To může zvýšit jejich náklady na správu dluhů.


Dále čtěte: Rating Řecka se dál propadá


Z bank, jejichž tituly jsou obchodované na burze, ratingová agentura potvrdila negativní výhled pro HSBC a snížila výhled pro Barclays, a to ze stabilního na negativní.

Podle analytika Cormaca Leecha se tento krok Moody’s dal očekávat vzhledem k tomu, jak státní regulátoři na celém světě ztrácejí ochotu zachraňovat banky ve finančních potížích, napsala Reuters.

Evropské státy nyní navrhují opatření, která by v budoucnu nechala potápějící se banky padnout. Evropská komise přišla s plánem, který umožní, aby se případné ztráty dotkly i držitelů dluhopisů zasažených institucí.

V Británii vznikla vládní komise, která bude zkoumat, jak udělat bankovní sektor bezpečnějším a jak si počínat v případě bank, které jsou příliš velké, než aby mohly padnout bez velkých škod pro stát.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web