Moody´s pohrozila snížit ratingy francouzských bank

15.6.2011 10:00   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service dnes pohrozila snížením ratingů velkých francouzských bank BNP, Société Générale a Crédit Agricole (CASA). Agentura upozornila na dopad jejich úvěrové angažovanosti v Řecku, které je ohroženo platební neschopností.

„Dnešní krok odráží obavy Moody´s z angažovanosti těchto bank v řecké ekonomice, ať prostřednictvím přímého vlastnění státních dluhopisů, nebo přes úvěry poskytnuté řeckému soukromému sektoru,“ uvedla Moody´s. Připomněla, že CASA a Société Générale mají v Řecku své bankovní dceřiné společnosti.

U CASA a BNP hrozí snížení o jeden stupeň, rating Société Générale, vlastníka české Komerční banky, by mohl klesnout o dva stupně, dodala agentura. Obavy však podle ní zmírňují silné finanční profily všech tří bank, jejich velikost a diverzifikace jejich příjmů.

Čtěte také: Agentura Moody's srazila hodnocení irských bank

Moody´s upozornila, že v příštích týdnech by se mohla podobně vyjádřit i vůči dalším bankám, které mají výraznější aktivity a úvěry v Řecku. Agentura ale sleduje i rizika, která by plynula z vyhlášení platební neschopnosti země, to znamená dopady na slabší země eurozóny, kapitálové trhy a situaci na úvěrovém trhu.

Řecko je pouze krůček ode dna, má kategorii C

Moody´s a konkurenční agentura Standard & Poor´s tento měsíc srazily své úvěrové ratingy Řecka do předposlední kategorie C, která naznačuje vysoké riziko platební neschopnosti. Řecko tak má nyní nejnižší úvěrový rating ze všech hodnocených zemí světa.

Evropská unie nyní pro Řecko připravuje nový záchranný plán, ministři eurozóny se však zatím nebyli schopni dohodnout na klíčové otázce zapojení soukromých investorů do zmírnění řecké dluhové zátěže. Řecko se už loni dohodlo s EU a Mezinárodním měnovým fondem na tříleté pomoci 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč), ta však nebude stačit, a EU tak nyní chystá další balík v podobném rozsahu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Tvrdí to Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším… více

Komerční prezentace
Mobilní web