Moody's: Řecké banky může postihnout zmrazení vkladů

Řecké banky se budou v příštích 12 až 18 měsících dál potýkat s finančními problémy, což by si mohlo vynutit zmrazení vkladů a zavedení opatření k omezení pohybu kapitálu. Uvedla to ratingová agentura Moody's Investors Service.

 ilustrační foto
20.5.2015 17:20   |  

Odliv vkladů z řeckých bank od loňského prosince přesáhl 30 miliard eur (více než 820 miliard korun). Banky navíc ztratily přístup na mezibankovní trh, a staly se tak závislé na financování ze strany tamní centrální banky.

„Ten tlak během příštích 12 až 18 měsíců pravděpodobně nepoleví. Je zde vysoká pravděpodobnost, že budou zavedena opatření k omezení pohybu kapitálu a zmrazení vkladů,“ uvedla Moody's.

Důvěru řeckých vkladatelů a zahraničních finančních institucí v řecký bankovní sektor podle ratingové agentury podkopává nejistota kolem záchranného programu pro Řecko. Atény se stále nedokázaly dohodnout s mezinárodními věřiteli na reformách, kterou jsou podmínkou pro uvolnění zbývajících peněz z programu. Silně zadlužené Řecko přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení platební neschopnosti.

Nesplácených úvěrů bude více

Moody's předpokládá, že podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček v portfoliích řeckých bank do konce roku stoupne až na zhruba 40 procent ze současných 34,2 procenta. „Odráží to slabé ekonomické podmínky a rozmáhající se nesplácení půjček v naději na zisk z navrhovaných vládních opatření na podporu dlužníků,“ uvedla agentura.

Hrubý domácí produkt Řecka letos podle Moody's vykáže růst jen o půl procenta. Řecká vláda počítá s mírným zrychlením růstu z loňských 0,8 procenta.


Čtěte také:

Řecko prý zvažuje zdanění bankovních transakcí

Rating Řecka dál padá. Moody's nevěří v brzkou dohodu s věřiteli

Bez dohody s věřiteli žádná splátka nebude, varovala řecká Syriza

Weidmann: Půjčky pro řecké banky porušují tabu financování států

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web