Moody's snížila rating Irska, bojí se slabého růstu

15.4.2011 10:24   |  

Agentura Moody's snížila rating Irska z Baa1 na Baa3, jeden stupeň nad neinvestiční, spekulativní úroveň. Moody's dnes uvedla, že země může mít kvůli slabému hospodářskému růstu potíže při snižování deficitu. Výhled ponechala Moody's negativní.

Agentura zveřejnila své rozhodnutí o ratingu jen několik hodin před tím, než irská vláda oznámí revidovanou dohodu s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Jde o podmínky dohod z loňského listopadu o zahraniční finanční pomoci.

Dnes Moody's uvedla, že snížila rating Irska o dva stupně z Baa1, protože ekonomika země v letošním roce pravděpodobně příliš neporoste, pokud vůbec poroste. Jako důvod uvádí málo úvěrů v soukromém sektoru, které jsou pro stimulaci hospodářského růstu potřebné. Slabý růst pak ztíží vládě snahu snížit rozpočtový schodek, napsala agentura AP.


Čtěte také: Irsko prý možná bude mít problém splatit účet za sanaci bank


Agentura Fitch přitom včera zlepšila výhled hodnocení Irska. Odůvodnila to tím, že problémová irská ekonomika má blízko ke stabilizaci díky důvěryhodným zátěžovým testům bank. Fitch už nepředpokládá, že by rating Irska v krátké době snížila; výhled přesto zůstává obecně negativní. Samotnou známku ponechala Fitch Irsku na BBB+.

Standard & Poor's proti tomu tento měsíc zlepšila výhled Irska na stabilní a uvedla, že se jeho ekonomika po jednom z největších propadů v průmyslově vyspělém světě oživí.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny… více

Mobilní web