Moody's: Úvěrové postavení klíčových zemí střední Evropy se stabilizuje

Postavení pěti klíčových zemí střední Evropy z hlediska úvěrové důvěryhodnosti se díky oživení jejich ekonomik stabilizuje i přes celkově vyšší veřejné dluhy. Ekonomiky Polska a Maďarska podporuje rostoucí domácí poptávka, zatímco ve prospěch Česka, Slovenska a Slovinska hraje exportní dynamika. Napsala to v dnešní zprávě o regionu ratingová agentura Moody's.

ilustrační fotokoláž
23.4.2014 15:26   |  

„Stabilizace kreditních trendů vedla i přes vyšší úrovně dluhů ke změnám slovenského a slovinského ratingového výhledu z negativního na stabilní, takže stabilní výhledy mají nyní čtyři z pěti klíčových zemí střední a východní Evropy,“ uvedl hlavní autor zprávy a viceprezident Moody's Jaime Reusche. Negativní výhled zůstává z této pětky jen Maďarsku.

Reusche ale upozornil na to, že hlavním rizikem v regionu zůstává hrozba „skluzu“ u veřejných financí. To podle Moody's prozatím nesvědčí ve prospěch dalšího zlepšování ratingových hodnocení.

Oživení ekonomické aktivity a zmírnění úsporných rozpočtových opatření umožnilo vládám zemí v regionu větší flexibilitu.

Agentura očekává, že stabilizace kreditních trendů bude letos a příští rok v jednotlivých zemích střední Evropy pokračovat rozdílnými tempy, podle toho, jak se bude každá země vymaňovat z dopadů globální finanční krize a dluhové krize eurozóny.


Čtěte také:

Investoři se „poprali“ o řecké bondy, prodalo se jich za tři miliardy eur

Moody's snížila rating Ukrajiny. Hrozí prý další nepokoje

Moody's zvažuje zhoršení ratingu Českých drah, upozorňuje na slabý provozní výkon


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web