Moody’s varuje před úvěrem pro AT&T

30.3.2011 7:57   |  

Ratingová agentura Moody’s označila překlenovací úvěr ve výši dvaceti miliard dolarů od konsorcia bank vedených JP Morgan Chase za negativní pro finanční stabilitu. Moody’s dále varovala, že takto velký úvěr by mohl přimět banky vystavit se příliš velkému riziku s vidinou příjmů na úrocích a za úpis dluhopisů, které budou použity ke splacení překlenovací půjčky.

Ratingová agentura upozorňuje, že podobné riskantní transakce vypluly na povrch ve druhé polovině roku 2007, když přeúvěrované společnosti nestíhaly plnit své závazky a svět se nezadržitelně řítil do největší finanční krize od druhé světové války.

AT&T se honosí ratingem A2, ale i tak nemusí JP Morgan sehnat dostatek zájemců, kteří by provozovateli mobilní sítě půjčili. „Domníváme se, že neobvyklý akt, kdy se JP Morgan rozhodla být jedinou finanční institucí zajišťující pro operátora prostředky, měl být reklamou na její velké kapitálové kapacity,“ uvedla včera agentura ve svém prohlášení.

„JP Morgan bude chtít na oplátku privilegium na úpis dlouhodobých dluhopisů AT&T, které následně poslouží ke splacení překlenovacího úvěru, a zinkasovat tučné upisovací poplatky. To by ale mohlo lákat i další banky, aby přijaly takové riziko, což by bylo negativní pro celý sektor, včetně JP Morgan,“ stojí v prohlášení.

JP Morgan byla jednou z několika investičních bank, které radily AT&T při akvizici americké divize T-Mobilu, dceřiné společnosti německého Deutsche Telekomu. Transakcí vznikne největší poskytovatel mobilních služeb v USA a AT&T za T-Mobile zaplatí 39 miliard dolarů v hotovosti a akciích. Deutsche Telekom obdrží nejméně 25 miliard dolarů v hotovosti a až osm procent akcií AT&T.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web