Moranda převedla na účet Sazky první peníze, Sazka splatila dluh státu

3.6.2011 15:45   |  

aktualizováno Společnost Moranda kontrolovaná PPF dnes převedla na účet Sazky prvních 200 milionů korun, které ji mají sloužit na zajištění běžného chodu firmy. Sazka ihned zaplatila svůj dluh vůči státu. Další peníze půjdou prioritně na výpatu výher včetně dvou jackpotů. Dnes dopoledne také společnosti Penta a E-Invest učinily Sazce rekordní nabídku ve výši 3,5 miliardy korun.

Věřitelský výbor Sazky vybral nabídku Morandy ve čtvrtek večer. Schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 miliónů korun se splatností dva roky. Z toho 200 miliónů korun je poskytnuto okamžitě a prioritně bude sloužit na úhradu dluhů státu a úhradu výher včetně dvou jackpotů, dále potom na mzdy zaměstnanců a na další běžný provoz společnosti Sazka.

Druhou nabídku od společnosti Gladiolus, za kterou stojí skupiny Penta a E-Invest, nevyhodnotil podle Tiché Cupkův právní odbor jako relevantní.

Sazka nutně potřebuje uhradit svoje závazky vůči státu 66 miliónů korun, na základě kterých bylo se Sazkou zahájeno ministerstvem financí správní řízení o pozastavení nebo odebrání udělených licencí k provozování loterijní činnosti. Další peníze jsou potřeba na výplaty výher, mezd zaměstnanců a běžný provoz v souladu s loterijním zákonem.

Moranda je jedním z velkých věřitelů Sazky. Dříve patřila do impéria realitního magnáta Radovana Vítka, který jejím prostřednictvím koupil pohledávku za Sazkou od Komerční banky. Později Vítek Morandu převedl na Kellnerovu PPF.

Penta a E-Invest dnes nabídly rekordně vysokou částku za ovládnutí Sazky

Další nabídku v boji o Sazku učinila dnes dopoledne i Penta a E-Invest. Josefu Cupkovi předali další závaznou a nepodmíněnou nabídku, tentokrát na odkoupení celé akciové společnosti Sazka, a to za 3,5 miliardy korun. Za samotný loterijní byznys tento týden nabídla sázková kanceláře Fortuna patřící Pentě dvě až 2,5 miliardy.

„Za veškerá aktiva společnosti, představující majetkovou podstatu, shromážděnou a zjištěnou správcem, nabízíme a jsme připraveni bezodkladně zaplatit 3,5 miliardy korun,“ uvedla místopředsedkyně představenstva E-Investu Tereza Bártová. Stejně jako již dříve Penta přitom navrhuje, aby za způsob prodeje Sazky či jejího loterního byznysu byla zvolena transparentní veřejná dražba.

Fortuna přitom v polovině července hodlá spustit svou vlastní číselnou loterii, na níž dostala již loni na podzim licenci od ministerstva financí. Hušák byl v té souvislosti obviňován, že potížemi Sazky Fortuně nahrává. Hušák, jehož pravomoce po prohlášení konkurzu převzal správce Cupka, to ale odmítal a vždy tvrdil, že s Pentou spolupracuje pouze na případném provozním úvěru pro zadluženou Sazku, nikoli na rozjezdu loterie Fortuny.


Čtěte také: Rozhodnuto: Sazka získá peníze od Kellnera


Penta a E-Invest také od počátku insolvence dali Hušákovi tři nabídky na provozní úvěr, tu poslední tento týden. Správce Cupka ale dal včera přednost nabídce konkurenční nabídce PPF, která firmě poskytne až půl miliardy korun na provoz. PPF a KKCG jsou také většinovými majiteli dluhopisů, které Sazka vydala kvůli zaplacení výstavby vysočanské multifunkční arény, a mají i největší slovo ve věřitelském výboru.

Autor: Dušan Kütner, krb

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web