Morgan Stanley ohlásil za druhé čtvrtletí lepší výsledky, než se čekalo

21.7.2010 15:04   |  

Americká banka Morgan Stanley, která je největším světovým investičním makléřem hospodařila ve druhém čtvrtletí 2010 s lepšími daty, než se čekalo. Čistý zisk společnosti vzrostl v meziročním srovnání na 1,96 miliard dolarů, tedy 1,09 dolarů za akcii, z loňských 149 milionů dolarů, tedy ztráty 1,10 dolarů na akcii. K ziskům banky přispěly nejvíce právě investičního bankovnictví.

Zisk z takzvaných pokračujících operací dosáhl podle bankovních výsledků 80 centů na akcii, ale pro srovnatelnost s odhady je nutné odečíst ještě 20 centů z rozpuštěných daňových rezerv. Výsledných 60 centů na akcii přesto přesahuje konsensuální odhad trhu, který počítal s tím, že Morgan Stanley vykáže na jednu akcii zisk pouze 47 centů.

Podle mínění analytiků vnímá trh výsledky Morgan Stanley jako test oddělení obchodování. Banka za poslední rok najala stovky nových pracovníků a spoléhala na to, že slávu investičního bankovnictví obnoví. A zdá se, že tato strategie zatím vychází. Výnosy z obchodování s cennými papíry totiž ve druhém čtvrtletí Morgan Stanley meziročně vzrostly na 4,5 miliardy dolarů.

Konkurenti banky - například Goldman Sachs - včera oznámil, že divize investic s fixními výnosy zaznamenala za poslední kvartál 40 procentní pokles výnosů a banky Bank of America Corp. a JPMorgan Chase v minulém týdnu oznámily shodný pětatřiceti procentní pokles divize investičního bankovnictví.

Akcie Morgan Stanley v předobchodní fázi zareagovaly na výsledky růstem o 2,5 procenta na 25,85 dolarů za akcii a necelou hodinu po oznámení již rostly dokonce o 4 procenta.

Svými výsledky překvapila i Wells Fargo

Zisk americké banky Wells Fargo . v druhém čtvrtletí letošního roku klesl o tři procenta na 3,06 miliardy dolarů, tedy 55 centů na akcii. Ve stejném období loňského roku zisk dosáhl 3,17 miliardy dolarů, tedy 57 centů na akcii.

Přestože v meziročním srovnání zisk klesl, podařilo se mu překonat očekávání analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg. Ti předpokládali, že tato částka dosáhne na 49 centů na akcii. „Věříme, že kvalita úvěrového portfolia se obrátila k lepšímu,“ uvedl finanční ředitel Howard Atkins s tím, že banka očekává pozitivní trend i v následujícím roce.

Banka již začátkem tohoto uvedla, že v rámci plánu restrukturalizace divize zavře 638 nezávislých poboček Wells Fargo Financial a o práci tak přijde 3800 zaměstnanců, což je zhruba 27 procent celkové pracovní síly divize. Well Fargo je podle majetku čtvrtou největší bankou v USA.


Sledujte zahraniční akcie online na E15.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web