Morgan Stanley prodělala peníze svých klientů | E15.cz

Morgan Stanley prodělala peníze svých klientů

Morgan Stanley prodělala peníze svých klientů
Morgan Stanley, banky
• 

Zdeněk Pečený

Investiční bankéři v Morgan Stanley se minulý týden, když uvedli na burzu akcie vývojářské společnosti online her Zynga, plácali po zádech. Možná by ale měli se sebeuspokojivým potleskem chvíli počkat. Morgan Stanley měla hlavní úlohu při primární úpisu akcií společnosti Zynga, za což inkasovala více než 10 milionů dolarů. Celkem Zynga na poplatcích za úpis akcií zaplatila 32,5 milionu dolarů. Peníze si rozdělily další velké ryby z Wall Street. Goldman Sachs vydělala asi 8,7 milionu dolarů.

Morgan Stanley si však na akciích Zyngy uřízl ztrátu ještě předtím než se vůbec začaly veřejně obchodovat. Investiční management Morgan Stanley použil svých jedenáct podílových fondů k nákupu akcií Zyngy na takzvaném privátním trhu letos v únoru.

Podílové fondy investovaly 75 milionů dolarů do nákupu akcií při ceně 14 dolarů za kus. Problémem je, že akcie při veřejné nabídce upsaly po deseti dolarech za kus. Včera se akcie Zyngy obchodovaly dokonce v okolí devíti dolarů za kus. To znamená, že podílové fondy a jejich klienti, kterými jsou většinou drobní střadatelé a investoři z řad méně příjmových skupin, prodělali 25 milionů dolarů – celou třetinu investice.

Za neúspěch Zyngy na burze může Facebook, tvrdí analytici

Mezitím Morgan Stanley inkasovala dvakrát. Prvně za poplatky při únorové privátní nabídce akcií, za předpokladu, že tam nějaké poplatky byly, a podruhé již zmíněných deset milionů dolarů za poplatky z veřejné nabídky akcií.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!