Moskevská burza otvírá forexový trh eurasijským bankám

Euroasijské banky nebudou k obchodování na moskevské měnové burze potřebovat ruskou licenci. Budou jim stačit licence od bankovních regulátorů z jejich domovských zemí, uvedla Euroasijská rozvojová banka (EDB).

 Moskva, Rusko, Rudé náměstí (ilustrační foto)
27.6.2014 20:12   |  

Zástupci Moskevské burzy ve čtvrtek představili v kazašské Astaně dosud poslední integrační projekt, jenž je součástí snah prezidenta Vladimira Putina o posílení mezinárodní pozice moskevské měnové burzy. „Nastal okamžik, kdy jsme skončili s vážením argumentů pro a proti integraci našich finančních trhů,“ prohlásila šéfka analytického odboru Euroasijské rozvojové banky Ella Baibiková v citaci časopisu Business New Europe.

Podle Baibikové přitáhne sjednocený finanční trh do Moskvy dostatek peněz, z nichž bude možné financovat potřeby soukromých i korporátních podnikatelů a zároveň poskytne Moskvě „možnost obstát v konkurenci regionálních a světových finančních středisek“.

Dvě tváře integrace

Integrovaný měnový trh má zprostředkovat vzájemný kontakt mezi zeměmi bývalého Sovětského svazu a „dalšími zeměmi, které se o zajmají o region euroasijského jednotného ekonomického prostoru“. Transakce mezi jeho účastníky by tak de facto mohly probíhat v jejich národních měnách. To by podle expertů EDB mělo snížit celkové náklady na měnovou konverzi.

To je jedna stránka věci; tou druhou samozřejmě je pokračující centralizace ekonomické aktivity na bývalém sovětském území a její směřování do ruských rukou. Součástí této snahy je například i přijetí některých mezinárodních standardů pro moskevskou měnovou burzu, jež v tomto týdnu avizoval prezident Putin.

Moskevská burza
Moskevská burza je největší firmou svého typu v Rusku a ceé východní Evropě. Byla založena v roce 2011 sloučením skupin MICEX a RTS. Na světovém žebříčku burz s nejvyšším objemem obchodu cenných papírů se pohybuje na konci druhé desítky v objemu obchodu s fnančními deriváty je na konci první světové desítky.

Čtěte také:

Moskva láká další členy do euroasijské unie. Její cíle ale zůstávají daleko

Ruské firmy kvůli sankcím opouštějí dolar. Platit budou v čínských jüanech

Autor: Daniel Deyl

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web