Moskva: Na Západě máme větší šanci udat dluhopisy než v Číně

Rusko se nedávno rozhodlo poprvé od připojení Krymu vydat dolarové dluhopisy. Tamní ministerstvo financí nyní k tomuto kroku doplnilo, že Rusko má větší šanci půjčit si na západních trzích než v Číně. Toto vyjádření podle agentury Reuters vypovídá o komplikacích v jednání Moskvy s Pekingem. Rusko původně chtělo udat dluhopisy v hodnotě převyšující miliardu dolarů (24,4 miliard korun) už loni na čínském trhu, k tomu však dosud nedošlo.

Ilustrační foto
18.2.2016 19:07   |  

Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak podle agentury Reuters prohlásil, že v jednání s čínskými regulátory o ruských dluhopisech v jüanech je stále ještě mnoho nevyřešených záležitostí.

„Pravděpodobnost našeho vstupu na tradiční finanční trhy je vyšší než v případě vstupu na ty čínské,“ řekl. „Nikam však nespěcháme, netrváme na tom za každou cenu,“ dodal Storčak.

Agentura Reuters uvádí, že Rusko má stále ještě k dispozici téměř 50 miliard dolarů (1,21 bilionu korun) v suverénním fondu. Část analytiků však upozorňuje, že se tyto rezervy mohou během dvou let rozplynout v důsledku nepříznivé hospodářské situace země. Vydání bondů je proto vedle dalšího kola privatizace pro Rusko jedním z možných zdrojů příjmu.

Moskva naposledy předhodila vyspělým trhům své dolarové dluhopisy v roce 2013. Tehdejší emise vynesla sedm miliard dolarů (170 miliard korun), nedávno se Rusko podle svého ministerstva financí obrátilo na 25 západních investičních bank s předběžnou nabídkou papírů v objemu kolem tří miliard (73 miliard korun). Oproti financování v domácí měně Moskva výrazně ušetří, desetiletý dluhopis vydaný v rublu totiž vládu ročně vyjde dvakrát dráže.


Čtěte také:

České fondy vymetají svá ruská aktiva

Ruská banka vydala první postkrymské dluhopisy

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web