Moskva nepomůže Rusům, kteří přijdou o peníze na Kypru

Ruská vláda neposkytne kompenzace Rusům, které přijdou o peníze v důsledku záchrany Kypru před státním bankrotem. Uvedl to první místopředseda vlády Igor Šuvalov. Podtrhl tak odhodlání Moskvy bojovat s odlivem kapitálu do takzvaných daňových rájů, mezi které Kypr donedávna patřil.

Prázdná pobočka Bank of Cyprus
1.4.2013 17:13   |  

Záchranný plán pro Kypr počítá s výraznými ztrátami pro majitele účtů nad 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), z nichž řada pochází právě z Ruska. „Je to hrozná ostuda, ruská vláda však v této situaci nebude podnikat žádné kroky,“ řekl Šuvalov v televizním rozhovoru. Upozornil, že část peněz byla do kyperských bank uložena s cílem vyhnout se ruským daňovým úřadům.

Šuvalov nicméně připustil, že ruská vláda by se mohla zabývat jednotlivými případy velkých podniků se státní účastí, které by v důsledku záchrany Kypru utrpěly rozsáhlé ztráty. „Určitě ale nebude třeba kvůli tomu pomoci Kypru,“ dodal.

Jednou z těchto výjimek by se mohla stát kyperská pobočka ruské banky VTB. Premiér Dmitrij Medveděv nyní s dalšími vládními představiteli jedná o možné pomoci státnímu finančnímu ústavu, který je podle agentury Standard & Poor’s nejvíce exponovaný vůči Kypru ze všech ruských bank.

Odborníci odhadují objem ruského finančního kapitálu na Kypru na 30 miliard eur (asi 775 miliard korun). Podle některých odhadů by mohly být v ohrožení až dvě třetiny této částky.


Čtěte také:

Jak dostat peníze z Kypru? Místní je zkoušejí pašovat

Tonoucí se stébla chytá: skončí Kypr jako ráj kasin?

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web