Moskva nepomůže Rusům, kteří přijdou o peníze na Kypru

Ruská vláda neposkytne kompenzace Rusům, které přijdou o peníze v důsledku záchrany Kypru před státním bankrotem. Uvedl to první místopředseda vlády Igor Šuvalov. Podtrhl tak odhodlání Moskvy bojovat s odlivem kapitálu do takzvaných daňových rájů, mezi které Kypr donedávna patřil.

Prázdná pobočka Bank of Cyprus
1.4.2013 17:13   |  

Záchranný plán pro Kypr počítá s výraznými ztrátami pro majitele účtů nad 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), z nichž řada pochází právě z Ruska. „Je to hrozná ostuda, ruská vláda však v této situaci nebude podnikat žádné kroky,“ řekl Šuvalov v televizním rozhovoru. Upozornil, že část peněz byla do kyperských bank uložena s cílem vyhnout se ruským daňovým úřadům.

Šuvalov nicméně připustil, že ruská vláda by se mohla zabývat jednotlivými případy velkých podniků se státní účastí, které by v důsledku záchrany Kypru utrpěly rozsáhlé ztráty. „Určitě ale nebude třeba kvůli tomu pomoci Kypru,“ dodal.

Jednou z těchto výjimek by se mohla stát kyperská pobočka ruské banky VTB. Premiér Dmitrij Medveděv nyní s dalšími vládními představiteli jedná o možné pomoci státnímu finančnímu ústavu, který je podle agentury Standard & Poor’s nejvíce exponovaný vůči Kypru ze všech ruských bank.

Odborníci odhadují objem ruského finančního kapitálu na Kypru na 30 miliard eur (asi 775 miliard korun). Podle některých odhadů by mohly být v ohrožení až dvě třetiny této částky.


Čtěte také:

Jak dostat peníze z Kypru? Místní je zkoušejí pašovat

Tonoucí se stébla chytá: skončí Kypr jako ráj kasin?

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web