Mýty o investičních diamantech

14.7.2009 9:14   |  

Poslední dobou se i v České republice čím dál častěji můžeme setkat s doporučením investovat peníze do diamantů. Přitom nejsou informace o této investiční příležitosti vždy dostatečně korektní. Nebudeme nyní hodnotit koupi diamantových šperků z estetických důvodů, ale zaměříme se na investiční diamanty.

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, jejichž kombinací poznáme skutečnou kvalitu a cenu diamantu. Tato kritéria se nazývají ,,“4C“ viz foto. Cena vždy závisí na všech čtyřech parametrech. Větší kameny proto nemusejí být cennější, pokud nejsou kvalitní v dalších parametrech.

Obchod pod kontrolou

Současná obliba diamantů je dílem úspěšné marketingové kampaně společnosti De Beers, kontrolující velkou část světového obchodu s diamanty. Na začátku druhé světové války v USA se této společnosti podařilo vytvořit představu diamantového prstenu jako jediného společensky přijatelného zásnubního daru. V průběhu následujících let se díky marketingu, médiím a celebrit podařilo z diamantů udělat symbol bohatství, prosperity a romantiky.

Často zmiňovaná vzácnost diamantů není dána kapacitou diamantových dolů, ale především tvrdou regulací nabídky ze strany obchodníků s diamanty. Ti pouštěli do oběhu jen omezené množství diamantů, aby docházelo k pozvolnému růstu ceny. Společnost De Beers byla za manipulování s cenou diamantů v období do roku 1994 dokonce odsouzena k vyplácení odškodného (v roce 2008). V každém roce je koncovým zákazníkům prodáno přibližně jedno procento celkového množství diamantů v oběhu. Pokud by se větší část majitelů diamantů rozhodla prodávat, trh by se pak mohl dostat do značných problémů.

Diamanty pouze nerostou

O diamantech se v tuzemsku mnohdy říká, že jejich cena neklesá. Na konci roku 2008 se ukázalo, že to není tak úplně pravda. V historii však ceny diamantů klesaly již několikrát. Známý je takzvaný „diamond crash“, ke kterému došlo na počátku osmdesátých let minulého století. Po pádu cen akcií v roce 1974 investoři objevili investice do diamantů. Jejich ceny díky zvýšené poptávce závratně rostly. Podobně jako v případě nemovitostí v posledních letech investoři věřili, že ceny diamantů znají jediný směr. Banky dokonce začaly brát diamanty jako zástavy za bankovní úvěry. V roce 1980 mánie dosáhla vrcholu a ceny začaly prudce klesat. Pokles se zastavil prakticky až v devadesátých letech. Do roku 2004 se cena diamantů pohybovala pod úrovní inflace. Teprve v letech 2004-2008 cena rostla výrazněji.

Vzhledem k růstu ceny některých kamenů (73,5procentní u pětikarátových diamantů nejlepší barvy a čistoty mezi roky 2007 a 2008) v posledních letech se někteří obchodníci obávají, že může nastat další „diamond crash“.

Zákonitosti trhu

Říká se, že není těžké diamant výhodně koupit, ale je problém ho výhodně prodat. Obchodníci s diamanty používají komplikovaný ceník diamantů - takzvaný Rapaport diamond report, který ukazuje maloobchodní ceny diamantů. Koncoví kupci a investoři nakupují za cenu blízkou ceně z Rapaportu, nebo mírně vyšší (obvykle do pěti procent). Obchodníci však zpětně diamanty vykupují za cenu výrazně nižší. Pokud se diamant podaří prodat za 60-80 procent ceny uvedené v Rapaportu, jedná se o úspěch. V případě diamantových šperků jsou rozdíly ještě výrazně vyšší (kupujete i práci šperkaře, ale prodáváte fakticky jen kámen).

Investice do diamantů není rozhodně vhodná pro každého. Pokud se již část peněz rozhodnete do diamantů investovat, je nutné držet se důležitých pravidel.

Kritéria kvality diamantů

cutbrustvar a kvalita vybroušení
clarityčistotapřítomnost nečistot v kameni
colorbarvana škále od žluté k čistě bílé
caratváhavelikost kamene

Pravidla investování do diamantů

  • Nikdy neinvestujte do diamantových šperků. Investujte pouze do investičních diamantů.
  • Do diamantů ukládejte pouze malou část svých investic (maximálně pět až deset procent).
  • Diamant je velmi dlouhodobá investice, minimálně na deset až 20 let.
  • Neočekávejte od diamantů vysoké zhodnocení, spíše uchování hodnoty. Vždy kupujte diamanty s certifikací od světových certifikačních agentur.
  • Investujte pouze s obchodníkem, který vás korektně upozorní na všechna rizika spojená s investicí.

Autor je analytik společnosti Fichtner

Autor: Tomáš Tyl

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web