Na evropské banky se valí nová daň

26.5.2010 7:10   |  

Zdražení finančních produktů a menší ochota bank půjčovat peníze, to by podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla byly „vedlejší efekty“ daně pro evropské bankovní instituce. Návrh zvláštní daně pro případ, že některá z bank padne, má Evropská komise představit dnes, píše deník Financial Times.

Opatření by mělo platit už od příštího roku, schválit by ho však museli ministři financí všech sedmadvaceti států Evropské unie.

Hampl však podle debat, které vedl za Česko na evropském fóru, soudí, že tato daň má v EU velkou podporu. Nicméně stanovisko ČNB je neměnné – příliš mnoho regulací najednou škodí a finanční sektor na ně zareaguje zkratkovitě. „Velké stachanovské úsilí také může – a s největší pravděpodobností bude – znamenat, že finanční sektor nebude nijak horlivě rozbíhat úvěrování reálné ekonomiky,“ řekl Hampl deníku E15. Investoři si navíc podle něj nové opatření přeloží tak, že investovat do finančních institucí nebude v příštích letech výhodné, a tím pádem se náklady na toto opatření přenesou v cenách finančních produktů na jejich koncové uživatele.

Možnost zavedení nové daně se nezamlouvá ani České bankovní asociaci. „Zajištění vkladatelů a bank bude na tak vysoké úrovni, že se vkladatel už vůbec nebude muset zabývat otázkou, zda banka, kterou si vybere, podniká zodpovědně. Tím pádem také odpadne jedna z důležitých složek konkurence mezi peněžními ústavy,“ uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.

Zatím není jasné, jak by daň vypadala. Podle komise by vybrané finanční prostředky putovaly do zvláštního fondu.

Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier počítá s tím, že zákon zavádějící speciální daň by platil již od příštího roku. Komise tak chce zabránit tomu, aby vlády někdy v budoucnosti znovu musely sanovat krachující finanční ústavy z peněz daňových poplatníků.

Představitelé některých zemí Evropské unie by si dokonce přáli, aby podobné opatření platilo celosvětově, proto návrh předestřou také na nadcházejícím summitu G20. Ten se uskuteční v červnu v kanadském Torontu.

„V Evropské unii zavedení speciální daně podporu má, v G20 ji nemá. Tam jsou země, které měly finanční sektor nezasažený jako Kanada či Brazílie. Ale na celoevropské úrovni se zdá, že tlak na zavedení této daně je poměrně velký. Přiznám se, že osobně mě to moc netěší, ale ve finále je to politické rozhodnutí. To regulátoři, tedy centrální banky a dohledy – pokud se tak stane – budou muset vzít na vědomí,“ konstatoval Hampl. Minimálně pro český finanční sektor a minimálně v tomto čase to ale podle viceguvernéra není to nejbolestivější a neurgentnější téma.

Některé z členských zemí Evropské unie už speciální daň na banky uvalily. Například Švédsko si od podobného opatření slibuje, že do roku 2015 vybere finanční prostředky, které budou odpovídat přibližně 2,5 procenta hrubého domácího produktu.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web