Na irské banky doplatí hlavně menší investoři

4.4.2011 7:47   |  

Věřitelé velkých irských bank si mohou vydechnout: vláda po nich nechce finanční oběť. Uvedla to internetová verze deníku Die Welt. Rozhodnutí předcházelo ujištění kabinetu Endy Kennyho, že důležití investoři v Bank of Ireland a Allied Irish Banks ponesou část zátěže na sanaci problémových domů.

Nejnovější zátěžové testy na zeleném ostrově odhalily, že čtveřice ochromených finančních ústavů (doplněná o Irish Life & Permanent a EBS Building Society) potřebuje injekci 24 miliard eur. Náklady na sanaci takto stoupnou celkem na sedmdesát miliard. Akcie marodných bank po zveřejnění prověrky posílily.

„Odvolání poplachu pro věřitele platí jen pro ty, kteří se těší zvláštnímu režimu ochrany. Zbylí se budou na operaci podílet,“ upřesnil Die Welt. Cílem je ulevit poplatníkům, kteří doplácejí na riskantní obchody kamenných domů v době hypotečního boomu.


Čtěte také: Irské banky potřebují 24 miliard eur, ukázaly zátěžové zkoušky


Irsko na podepření bank vynaložilo od krizového roku 2008 přes 46 miliard eur. Tento výdaj, doplněný o akutních 24 miliard, představuje 45 procent HDP irské ekonomiky. „Rozdělení zátěže mezi věřitele a občany už není tématem. Uvalení břemene na držitele aktiv by poškodilo Bank of Ireland a Allied Irish Banks při příštích snahách o získání peněz na trhu,“ uvedl Kenny.

Novinkou je představa dublinského kabinetu o budoucí podobě finanční mapy ohrožené republiky. Bank of Ireland a Allied Irish Banks mají být jediné finanční instituce, jež přežijí. Stavební spořitelna EBS se spojí s Allied a zmizí. Ozdravená Irish Life & Permanent prodá svůj pojišťovací byznys soukromníkovi.
Znárodněnou banku Anglo Irish vláda zavře. Ta loni vykázala rekordní ztrátu 17,7 miliardy eur; její potíže pohltily třetinu veřejného schodku. I tato ohromná čísla jsou pro Dublin satisfakcí, že se snaha o přežití bank vyplatila, připomínají analytici. „Jinak by se celý systém zhroutil,“ dodávají.

Už pátý záchranný balík

Chystaný balík 24 miliard pro irské banky je už pátým v řadě, ke slovu opět přijdou peníze z EU. Ta společně s Mezinárodním měnovým fondech slíbila loni v listopadu pomocných 85 miliard eur – 35 miliard pro banky a padesát do rozpočtu. „Tyto zdroje by měly stačit, žádost o nový přísun nebude nutná,“ soudí experti. Agentura Standard & Poor’s snížila rating Irska na BBB+, jež investicím do státních dluhopisů dává punc průměrné výhodnosti.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web