Na pojistném trhu se přelévají síly. VIG předběhla PPF/Generali

17.5.2010 7:22   |  

Výsledky pojišťoven za první čtvrtletí pořádně zamíchaly kartami. Česká pojišťovna s podílem na trhu 24 procent zůstává jedničkou, objevují se však jiní silní hráči.

Majetkově propojené pojišťovny Česká pojišťovna a Generali byly v součtu objemu pojistného dosud jedničkou. Z této pozice je letos vytlačila konkurence pojišťoven ze skupiny VIG – kam patří Kooperativa, ČPP a Pojišťovna České spořitelny. Česká pojišťovna a Generali obsluhují 30,9 procenta trhu, pojišťovny VIG 32,4 procenta.

Skupinu VIG více než před rokem posílila akvizice Pojišťovny České spořitelny, která zvedá její celkový výkon.

Kooperativa předběhla Českou pojišťovnu v objemu neživotního pojištění, když vybrala na pojistném 6,8 miliardy korun, kdežto Česká pojišťovna 6,1 miliardy. Tyto výsledky jsou však do značné míry zkresleny tím, že do produkce Kooperativy se započítává zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů, na kterém Kooperativa pro stát vybere řádově miliardy korun ročně. V životním pojištění zůstává Česká pojišťovna jedničkou.

Přesto informace z trhu hovoří o tom, že slabší obchodní výsledky České pojišťovny byly důvodem odvolání jejího šéfa minulý týden. Ke konci května odejde z pozice generálního ředitele Ivan Vodička, který stál v čele ústavu necelé dva roky. Richard Kapsa, jenž za pojišťovnu komunikuje s veřejností, odmítl důvody odchodu ředitele komentovat. Vodičku střídá dosavadní náměstek pro služby klientům Pavel Řehák.

Ovšem tržní podíl klesá nejen České pojišťovně, ale i Kooperativě. „Velké pojišťovny obhajují svou pozici na trhu obtížněji než dřív, je zde řada menších agresivních hráčů, kteří konkurují hlavně cenou. Velké pojištovny se ale zaměřují na kvalitu služeb, cestou cenového dumpingu jít nechtějí,“ říká Marek Vích z Kooperativy. Letošní pojistné výsledky přinesly ještě jeden zajímavý skok. V oblasti životního pojištění se z šestého místa na druhé posunula Komerční pojišťovna ze skupiny KB. Její šéf Stéphane Corbet uvedl, že pojišťovna toho docílila hlavně masivním prodejem jednorázových životních pojistek, přičemž zhruba polovinu produkce nakupovali movití klienti, kteří si takto chrání úspory. Jednorázově placené investiční životní pojištění má totiž spíše charakter investičního instrumentu než pojištění.


Čtěte také: Anketa Pojišťovna roku zná své vítěze

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web