Na restrukturalizační plán Dubai World kývlo 99 procent věřitelů

10.9.2010 14:48   |  

Dubajský státní konglomerát Dubai World se dohodl na restrukturalizaci závazků za 24,9 miliardy dolarů (483 miliard korun). S restrukturalizací souhlasilo více než 99 procent věřitelů firmy. K dohodě došlo devět měsíců poté, co Dubai World zaskočil finanční trhy s plánem na odklad splátek svých dluhů.

„Návrh na restrukturalizaci vrací Dubai World solidní finanční základ, což umožňuje zlepšovat hodnotu firmy ve prospěch akcionářů,“ uvedla společnost.

Dubai World se již v květnu dohodla se svými hlavními věřitelskými bankami na restrukturalizaci úvěrů za 14,4 miliardy dolarů a vládních závazků ve výši 8,9 miliardy dolarů. Společnost tehdy uvedla, že podle dohody splatí bankám 4,4 miliardy dolarů během pěti let a dalších deset miliard dolarů během osmi let, a to za nižší než tržní úrokovou sazbu.

Podle analytiků je tak restrukturalizace úspěchem jak pro Dubai World, tak nakonec i pro dubajskou vládu, a to vzhledem k tomu, že je plán méně výhodný pro banky. „Očekával bych, že Dubai World bude postupně likvidovat svůj majetek, avšak ne do té doby, než budou věřitelům vráceny peníze,“ uvedl Andre Andrijanovs, analytik Exotix v Londýně. Dubai World chce podle dokumentu během osmi let prodat ceněná aktiva, aby získal na splátky věřitelům až 19,4 miliardy dolarů.

Vláda emirátu Dubaj se podle restrukturalizačního plánu soustředí především na developerskou součást Nakheel. Ta dluží bankám 10,9 miliardy dolarů a po oddělení od mateřské Dubai World získá její klíčová aktiva. Konglomerát má uzavřít ústní dohody s věřiteli o konečném návrhu restrukturalizace do prvního října. Skupina předložila návrh věřitelům 22. července.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web