Na Slovensku stoupá počet nesplacených hypoték

16.4.2010 8:06   |  

Nárůst objemu nesplacených hypoték má na Slovensku stoupající trend. I když je to v absolutních číslech zatím pouze na úrovni necelých tří procent z celkového objemu půjček, tak při porovnání s počátkem minulého roku se suma nesplácených úvěrů zdvojnásobila. Přitom však jde u jednotlivých úvěrů o velmi vysoké částky. Vyplývá to z informací, které byly tento týden zveřejněny na konferenci Real Estate Market 2010 v Bratislavě.

Ceny rezidenčních nemovitostí vloni v porovnání s rokem 2008 klesly více než o jedenáct procent. Průměrná cena metru čtverečního bytové plochy podle údajů Národní banky Slovenska (po dvou letech více než dvacetiprocentních cenových skocích) vloni spadla na 1344 eur, v závěru roku až na 1297, což je meziroční propad o 12,3 procenta. Průměrné cena za metr čtvereční v novostavbě v Bratislavě je nyní 1950 eur, v Banské Bystrici 1400, v Žilině 1270 a v Košicích 1050 eur.

Podle bankovních analytiků stoupající nezaměstnanost, vysoká nedůvěra vůči realitním kancelářím a široká nabídka volných bytů ještě více stlačí jejich ceny dolů. Nové byty se například vůbec neprodávají v Banské Bystrici a největší převis nabídky je v hlavním městě – na kupce čeká v Bratislavě více než tři tisíce bytových jednotek v novostavbách.

Vyšší pokles cen tlumila skutečnost, že banky začaly dávat na úvěry rekordně nízké úrokové sazby a vrátily se ke 100procentnímu financování hypoték. V tomto roce lze očekávat vyšší úročení hypotečních úvěrů, protože vysoké zadlužení veřejného sektoru generuje poptávku po penězích od komerčních bank. Podobně zvyšování hodnoty hypotečních záložních listů se také projeví v růstu úročení. Zajímavá je skutečnost, že v únoru letošního roku poskytly komerční banky úvěry v hodnotě 312 milionů eur, což je o 100 milionů více než v lednu. Dvě třetiny tvořily úvěry na nemovitosti a výrazně rostl zájem i o takzvané americké hypotéky.

Dva slovenští developeři – Grafobal Group Development a Pezinské tehelne-Paneláreň – se pokoušejí prosadit na trhu v okolí Bratislavy prodejem bytů na leasing. Po zaplacení 25procentní akontace může zákazník bydlet a pak měsíčně splácí dlužnou sumu. Splátkový kalendář je rozvrhnut nejméně na osm a nejvíce na 15 let a až po splacení poslední splátky se stává vlastníkem nemovitosti. Byt se takto prodraží o pětinu až třetinu. Údaje o prodejnosti bytů na leasing developeři zatím nezveřejnili.

Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také: Česká spořitelna zlevňuje hypotéky na 4,49 procenta.

Autor: Peter Turčík

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web