Na soudy si připravte více peněz

25.10.2010 8:08   |  

Soudní poplatky se pro příští rok zvýší. Firmy se v Česku naučily soudit, stejně tak živnostníci a občané. Počet soudních sporů rok od roku stoupá. Výrazně se každoročně zvyšuje počet exekucí. Zvýšení soudních poplatků novelou zákona o soudních poplatcích by mělo přinést více peněžních prostředků do státní pokladny i odradit některé občany od soudních sporů kvůli drobnostem.

Dražší start podnikání a vymáhání pohledávek

Finanční nároky na založení a rozjezd nové společnosti jsou již nyní v České republice, při porovnání se světem, vysoké. Zvýšení soudních poplatků spojených se zahájením podnikání tuto finanční náročnost ještě zvýší.

Firmy či živnostníci mají běžně zkušenosti s obchodním partnerem, který řádně neplatí své závazky. Je-li pohledávka prokazatelná, tedy doložitelná kupní smlouvou, zajištěnou směnkou, potvrzenou a podepsanou fakturou či jiným písemným potvrzením, přichází často na řadu soudní vymáhání dlužné částky.

Vyšší poplatky v tomto případě přinesou vrásky hlavně na čele věřitelům. Již nyní je stojí soudní vymáhání jejich prokazatelné pohledávky nemalé finanční prostředky. Výsledek je přitom vždy nejasný. Usnesení soudu či platební rozkaz ještě neznamená, že své peníze v budoucnu uvidí.

V případě, že se nyní věřitel domáhá peněžitého plnění, činí minimální poplatek 600 korun do částky 15 tisíc korun nebo čtyři procenta z požadované částky při peněžním plnění nad 15 tisíc korun, nejvýše však jeden milion korun. Plánovaná novela však zvyšuje minimální poplatek na tisíc korun do částky 20 tisíc nebo pět procent z požadované částky při peněžním plnění nad 20 tisíc korun, nejvýše 1,5 milionu korun.

Zdraží i elektronické návrhy

Velmi oblíbeným způsobem vymáhání pohledávek jsou elektronické návrhy na vydání elektronického platebního rozkazu, které lze uplatnit od 1. 7. 2008. Tento instrument přitom firmám či advokátům urychlil a zjednodušil agendu vymáhání pohledávek. U elektronického platebního rozkazu by se však poplatky dle chystané novely měly také výrazně zvýšit. V současné době činí poplatek 300 korun u částky do 15 tisíc a nad tuto sumu představuje dvě procenta z žalované částky. Novela zvyšuje minimální poplatek na 800 korun do částky 20 tisíc korun. Nad 20 tisíc korun bude poplatek čtyři procenta z žalované částky.

V případě úspěchu věřitele musí sice uvedenou částku zaplatit dlužník, ale soudní spory trvají v Česku poměrně dlouho. Zvýšení uvedených sum na dvojnásobek, tak v některých případech, například u malých částek, zvýší šance dlužníků, že je věřitel nebude žalovat.

Výhodná mimosoudní dohoda

Finanční a časová náročnost soudního vymáhání věřitele v Česku velmi zatěžuje. Mimosoudní vyrovnání a dohoda je proto již nyní pro mnoho věřitelů prioritou. Splátkový kalendář, úhrady dluhu protislužbou nebo dodávkou jiného zboží je často výhodnější než zdlouhavý a nákladný soudní spor.

Preventivní kontrola

Vyhnout se nepříjemnostem s vymáháním pohledávek pomáhá důkladná kontrola a ověřování zákazníků. Když se živnostníci včas věnují svým pohledávkám, zvyšují šanci na mimosoudní domluvu a snižují počet soudních sporů. Nové zákazníky je vhodné prověřovat předem z dostupných registrů či osobních referencí a nezaplacenou fakturu či smlouvu je nutné řešit s odběratelem ihned po uplynutí doby splatnosti.

Finexpert.cz

Autor: Petr Gola

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web