Na trh vstoupí nový fond třetího důchodového pilíře

Do konce letošního roku pošle Komerční banka na stagnující domácí trh nový fond třetího důchodového pilíře. Zájemcům o důchodové připojištění se tak nabídka fondů v Česku rozroste na devětadvacet. Nový fond vsadí na více rizika, peníze střádalů poputují na burzy i na nákupy firemních dluhů, jádrem přesto zůstanou státní dluhopisy, především ty vydané českou vládou.

Komerční banka
22.6.2015 6:12   |  

„Chceme spustit konzervativní fond, který nebude tak svázán regulací a umožní klientům podílet se na růstu určitého typu aktiv, jako jsou třeba akcie. V současnosti ladíme statut fondu, objevit by se měl na podzim,“ uvádí šéf Penzijní společnosti KB Pavel Racocha. Vedle českého trhu by se měl fond zaměřit i na zahraniční akcie a bondy.

České penzijní fondy bojují s klesajícími výnosy svých investic, a přeskupují tak své sázky. „Situace na trhu s českými státními dluhopisy již dříve vyústila v taktické úpravy v oblasti struktury investic do dluhopisů. Na trzích existují výrazné rozdíly ve výnosech zahraničních státních dluhopisů, podobně je to například i na trhu korporátních dluhopisů,“ naznačila směřování penzijních fondů Klára Pačesová z České spořitelny.

Ke konci prvního čtvrtletí spořilo do fondů nového penzijního připojištění kolem 230 tisíc lidí, kteří v něm měli vloženo šest miliard korun

Zatímco ještě na počátku loňského roku vynášel český desetiletý dluhopis 2,6 procenta, v současnosti to není ani polovina. Manažeři penzijních fondů tak hledají cesty, jak v majetku snížit podíl dluhopisů ve prospěch rizikovějších aktiv.

Mezi výnosy defenzivnějších a agresivnějších investičních strategií je letos obrovský rozdíl. Zatímco povinné konzervativní fondy, jejichž investice jsou nejvíce svázány striktní regulací, letos v průměru vydělaly do dvou procent, agresivnějšími investicemi především do akcií si jen letos přišla řada fondů i na dvouciferný výnos. Ke konci prvního čtvrtletí spořilo do fondů nového penzijního připojištění kolem 230 tisíc lidí, kteří v něm měli vloženo šest miliard korun. Do nových fondů mohou lidé vstupovat od počátku roku 2013.


Čtěte také:

Nové penzijní fondy mají letos rekordní výnosy

Pavel Racocha: Zákon motivuje penzijní fondy k byznysu na úkor klientů

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web