Nabídka od PPF a KKCG je podle Sazky protiprávní

5.4.2011 16:02   |  

Zadlužená loterijní společnost Sazka, kterou soud poslal do úpadku, považuje nabídku finančních skupin PPF a KKCG za protiprávní. Společnost dnes také označila jednání ministra školství Josefa Dobeše vůči Sazce za překračování jeho pravomocí.

„Co se týče nabízených finančních prostředků ze strany PPF a KKCG Structured Finance Limited, takovou nabídku Sazka oficiálně neobdržela. Avšak podle vyjádření v tisku by se jednalo o nabídku protiprávní, protože jak bylo výslovně uvedeno, finanční prostředky mají být určeny na úhradu závazků, které vznikly před prohlášením úpadku společnosti. Sazka nesmí v současné době hradit závazky vzniklé před prohlášením úpadku, protože by se dopouštěla zvýhodňování věřitelů,“ reagoval na pondělní nabídku Tuna.

Skupiny PPF a KKCG včera informovaly, že jsou připraveny okamžitě poskytnout Sazce finanční prostředky na výplatu všech výher, včetně zaplacení dlužných částek u provozovatelů loterijních terminálů a mobilních operátorů. Podmínkou je, že z čela Sazky musí okamžitě odejít Aleš Hušák.


Čtěte více: PPF a KKCG zaplatí dluhy Sazky, jakmile odejde Hušák


„Skupiny PPF a KKCG, jako největší věřitelé společnosti Sazka, jsou připraveny k jednání o řešení dnešní krizové situace se stávajícími akcionáři, zejména pak s ČSTV. Jedinou podmínkou pro takové jednání je ustavení nového vedení ČSTV, které nebude ovládáno stávajícím managementem Sazky,“ sdělil za obě skupiny mluvčí KKCG Daniel Plovajko.

Nabídku PPF a KKCG navíc Sazka považuje za stejnou, jakou byl nabízený úvěr od společnosti Gladiolus ještě před prohlášením úpadku. „To jí ale nebylo ze strany soudu a předběžného správce umožněno. Po prohlášení úpadku pak tuto půjčku s odůvodněním právě na úpadek odmítl i prozatímní věřitelský výbor, podle kterého by byla v rozporu s insolvenčním zákonem. Nyní úvěr na záchranu společnosti nabízejí skupiny, které přímo či nepřímo podnikaly kroky vedoucí k prohlášení úpadku a v prozatímním věřitelském výboru mají své zástupce. Společnosti Sazka tak v tuto chvíli nezbývá než čekat na konkrétní nabídku, která bude v souladu se zákony ČR,“ dodal Tuna.

Šéf Sazky Hušák také zopakoval nabídku představitelům všech společností, které prý nyní vedou boj o Sazku, aby se sešli k veřejné diskuzi, nejlépe za přítomnosti televizních kamer.

V Dobešově jednání vidí Sazka znaky vydírání a politického tlaku

Sazka se ohradila proti vměšování ministra školství Josefa Dobeše do záležitostí společnosti, považuje to za vydírání a politický nátlak. „Sazka je přesvědčena, že jako člen vlády překračuje své pravomoci, když ústy svého aparátu veřejně posílá vzkazy od jedné z finančních skupin, která má zájem získat tradiční loterijní společnost a zároveň si klade podmínky na personální složení managementu společnosti a jejího majoritního akcionáře. Ze strany Josefa Dobeše se jedná už o několikátý bezprecedentní krok, který by si jako představitel exekutivní moci nemohl v žádné civilizované zemi dovolit,“ napsal v prohlášení Tuna.

Dobeš se v pondělí sešel s Jiřím Šmejcem, druhým největším akcionářem skupiny PPF, která Sazce nabídla pomoc, pokud z jejího čela odejde Aleš Hušák.

Dobeš také podle Sazky už ve čtvrtek 31. března 2011 v pořadu České televize Máte slovo opakovaně vyhrožoval předsedovi představenstva a generálnímu řediteli Sazky Hušákovi trestním stíháním, na které, jak uvedl, se těší.

„Sazka považuje chování pana ministra za velmi nebezpečné a dokonce v něm spatřuje znaky vydírání, politického nátlaku a vměšování se do obchodních záležitostí akciové společnosti a to navíc s vědomím, že ministr Josef Dobeš je členem strany, která ovládá ministerstvo vnitra,“ dodal Tuna.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web