Nabídka od PPF a KKCG je podle Sazky protiprávní

5.4.2011 16:02   |  

Zadlužená loterijní společnost Sazka, kterou soud poslal do úpadku, považuje nabídku finančních skupin PPF a KKCG za protiprávní. Společnost dnes také označila jednání ministra školství Josefa Dobeše vůči Sazce za překračování jeho pravomocí.

„Co se týče nabízených finančních prostředků ze strany PPF a KKCG Structured Finance Limited, takovou nabídku Sazka oficiálně neobdržela. Avšak podle vyjádření v tisku by se jednalo o nabídku protiprávní, protože jak bylo výslovně uvedeno, finanční prostředky mají být určeny na úhradu závazků, které vznikly před prohlášením úpadku společnosti. Sazka nesmí v současné době hradit závazky vzniklé před prohlášením úpadku, protože by se dopouštěla zvýhodňování věřitelů,“ reagoval na pondělní nabídku Tuna.

Skupiny PPF a KKCG včera informovaly, že jsou připraveny okamžitě poskytnout Sazce finanční prostředky na výplatu všech výher, včetně zaplacení dlužných částek u provozovatelů loterijních terminálů a mobilních operátorů. Podmínkou je, že z čela Sazky musí okamžitě odejít Aleš Hušák.


Čtěte více: PPF a KKCG zaplatí dluhy Sazky, jakmile odejde Hušák


„Skupiny PPF a KKCG, jako největší věřitelé společnosti Sazka, jsou připraveny k jednání o řešení dnešní krizové situace se stávajícími akcionáři, zejména pak s ČSTV. Jedinou podmínkou pro takové jednání je ustavení nového vedení ČSTV, které nebude ovládáno stávajícím managementem Sazky,“ sdělil za obě skupiny mluvčí KKCG Daniel Plovajko.

Nabídku PPF a KKCG navíc Sazka považuje za stejnou, jakou byl nabízený úvěr od společnosti Gladiolus ještě před prohlášením úpadku. „To jí ale nebylo ze strany soudu a předběžného správce umožněno. Po prohlášení úpadku pak tuto půjčku s odůvodněním právě na úpadek odmítl i prozatímní věřitelský výbor, podle kterého by byla v rozporu s insolvenčním zákonem. Nyní úvěr na záchranu společnosti nabízejí skupiny, které přímo či nepřímo podnikaly kroky vedoucí k prohlášení úpadku a v prozatímním věřitelském výboru mají své zástupce. Společnosti Sazka tak v tuto chvíli nezbývá než čekat na konkrétní nabídku, která bude v souladu se zákony ČR,“ dodal Tuna.

Šéf Sazky Hušák také zopakoval nabídku představitelům všech společností, které prý nyní vedou boj o Sazku, aby se sešli k veřejné diskuzi, nejlépe za přítomnosti televizních kamer.

V Dobešově jednání vidí Sazka znaky vydírání a politického tlaku

Sazka se ohradila proti vměšování ministra školství Josefa Dobeše do záležitostí společnosti, považuje to za vydírání a politický nátlak. „Sazka je přesvědčena, že jako člen vlády překračuje své pravomoci, když ústy svého aparátu veřejně posílá vzkazy od jedné z finančních skupin, která má zájem získat tradiční loterijní společnost a zároveň si klade podmínky na personální složení managementu společnosti a jejího majoritního akcionáře. Ze strany Josefa Dobeše se jedná už o několikátý bezprecedentní krok, který by si jako představitel exekutivní moci nemohl v žádné civilizované zemi dovolit,“ napsal v prohlášení Tuna.

Dobeš se v pondělí sešel s Jiřím Šmejcem, druhým největším akcionářem skupiny PPF, která Sazce nabídla pomoc, pokud z jejího čela odejde Aleš Hušák.

Dobeš také podle Sazky už ve čtvrtek 31. března 2011 v pořadu České televize Máte slovo opakovaně vyhrožoval předsedovi představenstva a generálnímu řediteli Sazky Hušákovi trestním stíháním, na které, jak uvedl, se těší.

„Sazka považuje chování pana ministra za velmi nebezpečné a dokonce v něm spatřuje znaky vydírání, politického nátlaku a vměšování se do obchodních záležitostí akciové společnosti a to navíc s vědomím, že ministr Josef Dobeš je členem strany, která ovládá ministerstvo vnitra,“ dodal Tuna.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web