Natland vstupuje do Pražských služeb, sází na energetické využití odpadu

18.6.2011 12:59   |  

Finanční a investiční skupina NatlandGroup koupila 18,85 procenta ve společnosti Pražské služby a stala se tak jejím největším minoritním akcionářem. Pražské služby ovládá prostřednictvím majoritního podílu hlavní město Praha. Cena transakce nebyla zveřejněna.

„Ve výběru investičních příležitostí nejsme nijak oborově vyhranění. Pražské služby jsme vyhodnotili jako zajímavou finanční investici zejména díky termickému využívání směsného odpadu a nově vybudované kogenerační jednotce,“ řekl k akvizici výkonný partner Natland Group Tomáš Raška. Natland Group akcie drží prostřednictvím společnosti Soranus, jejíž převod do portfolia skupiny se uskutečnil 16. června. Dokončení transakce podléhalo souhlasu regulátorů mateřské společnosti Natland Group, orgánů společností a PPF banky, která transakci nadále částečně financuje.

Komunální odpad je možné využít k výrobě energie

Na základě výběrového řízení z roku 2001 vykonávají Pražské služby funkci operátora celopražského systému nakládání s komunálním odpadem. V říjnu 1998 bylo do trvalého provozu uvedeno Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Praze - Malešicích, kde je termicky využíváno asi 80 procent celkového množství směsného komunálního odpadu v rámci celopražského systému. ZEVO je napojeno na teplárnu Malešice a energie vzniklá spalováním odpadů je tak částečně využívána v pražské rozvodné síti. Ve zkušebním provozu je také kogenerační jednotka, která vyrábí elektřinu a teplo, které potom dodává do sítě. Ostrý provoz by měla zahájit v létě tohoto roku.


Čtěte také:

Natland vydává dluhopisy, chce získat peníze na další akvizice

Natland vyplatil Enic a definitivně ovládl Slavii


Natland Group se od roku 2001 zabývá poskytováním finančních služeb a investicemi v oblasti soukromého kapitálu a nemovitostí. Peníze investuje zejména na trzích střední a východní Evropy. Mezi její majetkové účasti patří například skupina Prominecon Group, energetická společnost Energy 21 a nově fotbalový klub Slavia Praha.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web