Natland vyplatil Enic a definitivně ovládl Slavii

15.6.2011 18:52   |  

aktualizováno Fotbalová Slavia Praha má konečně jasnou vlastnickou strukturu. Alespoň na papíře. Společnost Natland Group totiž poté, co nedávno odkoupila většinový balík ve Slavii od dosavadního údajného vlastníka Antonína France, získala i cca 16procentní podíl bývalého majitele - britské firmy Enic. Zbylou zhruba třetinu akcií pak vlastní exministr dopravy Aleš Řebíček. Cenu transakce Natland nezveřejnil. Francův podíl Natland ale přišel na symbolickou korunu.

Natland zároveň uhradil i dluh ve výši cca 100 milionů korun, který Slavia u Enicu měla, a jehož splacení bylo dosud předmětem soudních tahanic. Britská firma dlouho tvrdila, že v roce 2008 přišla o většinu ve Slavii podvodně a že klub vlastní. Nyní je tedy podle zástupců Natlandu i Enicu vše vyřešeno.

„Proces přerodu klubu v novou Slavii sice ještě není u konce, čekají nás jednání s dalšími věřiteli, dokončení restrukturalizace a další změny, ale jde o skutečně významný posun na této cestě k fungující a úspěšné Slavii,“ řekl Josef Vojta, investiční ředitel Natlandu. „Je to ukázka toho, že zájmy Slavie převažují nad zájmy akcionářů,“ dodal Řebíček.


Čtěte také: Fotbalová Slavia bude dál hrát první ligu


Jako oficiální vlastník Slavie nyní bude vystupovat společnost Viscontia, do níž oba největší akcionáři konsolidovali své akcie. Podíl v této společnosti si Natland a Řebíček rozdělí v poměru 70 : 30. „Chceme tak demonstrovat, že akcionářské spory ve Slavii jsou minulostí a cílem naším i Aleše Řebíčka je jednat konsensuálně ve prospěch Slavie Praha,“ dodal Vojta.

Svoboda: Slavia bude zase atraktivní zboží

Akcionářská struktura Slavie Praha je už naprosto nezpochybnitelná a klub se tak definitivně dostal z krize. Důkazem je i to, že Slavia již má rozjednaného nového silného generálního sponzora, říká výkonný ředitel Natland Group Lubor Svoboda.

E15: Za kolik Natland odkoupil podíl Enicu?

Po dohodě i s britskou stranou nebudeme částku zveřejňovat.

E15: Kolik nyní Slavia ještě dluží a kdo jsou největší věřitelé?

Zbyly ještě desítky věřitelů, se kterými jednáme. I s nimi se musíme pro obrodu Slavie dohodnout. Velmi oceňujeme, že stejně jako Enic, k jednání přistupují velmi konstruktivně.

E15: Jaký připravíte Slavii rozpočet?

Slavie byla ještě před pár týdny v tristní situaci, kdy nebylo jisté, že bude mít prvoligovou licenci pro příští sezónu, dlužila hráčům, Enicu a řadě dalších subjektů. Naším prvořadým cílem je Slavii ozdravit a přebudovat ji ve fungující firmu, která si na sebe vydělá. Proto i rozpočet na příští sezónu bude realistický a bude se pohybovat mezi 80 a 100 miliony korun. My jsme připraveni ho pokrýt ze 40 procent.

E15: Kdo pokryje zbytek?

Jednání s potenciálními partnery již probíhají. Už od začátku našich aktivit ve Slavii se nám ozývají partneři. Spolupráci ale podmiňovali dořešením vlastnických sporů. Akcionářská struktura je nyní zcela jednoznačná, transparentní a nezpochybnitelná. Takže věříme, že Slavia bude nyní pro sponzory znovu atraktivní zboží. Jednání se silným novým potenciálním generálním sponzorem Slavie již probíhají.

E15: Uvažujete již nyní o budoucím prodeji Slavie?

Přistupujeme ke Slavii jako k dlouhodobé investici. Ale jsme investiční skupina a stejně jako u všech dalších našich investic platí, že pokud přijde neodolatelná nabídka, tak ji samozřejmě zvážíme.

E15: Kdo bude šéfem Viscontie a jakou roli bude mít Aleš Řebíček?

Předsedou představenstva je investiční ředitel Natland Group Josef Vojta. Respektujeme ale pozici Aleše Řebíčka a chceme klub řídit i v souladu s ním.

E15: Může Natland vyloučit, že Slavii skutečně jen nedrží pro někoho jiného?

Ano. Myšlenka a odhodlání na záchranu Slavie se zrodila v managementu Natlandu, který ji posléze také koupil ze svých prostředků a pro sebe.

Autor: Jiří Holuša

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web