Nebankovním půjčkám se daří. Provident zvýšil zisk

Mateřská společnost předního českého poskytovatele nebankovních půjček Provident Financial zveřejnila zisky před zdaněním za prvních šest měsíců roku. A je vidět, že tento byznys se stále vyplácí i v Česku.

Provident Financial
6.8.2013 8:16   |  

Britská International Personal Finance (IPF), která půjčuje ve východní Evropě a v Mexiku, zvýšila zisk před zdaněním oproti první polovině minulého roku o 35 procent na 42,3 milionu liber, tedy zhruba na 1,2 miliardy korun. Zvýšení zisku podpořil i region Česka a Slovenska: „Naše podnikání v Česku a na Slovensku dokázalo velmi zlepšit výkonnost v první půlce tohoto roku se silnějším růstem příjmů o pět procent a čtvrtinovým zvýšením zisku na 13,6 milionu liber,“ sděluje ve zprávě akcionářům IPF.

Tento zisk před zdaněním vytvořily půjčky 378 tisícům zákazníků, což je ale méně než v předchozím roce. „Zaznamenali jsme rostoucí konkurenční tlak v České republice,“ odůvodňuje IPF.

Poskytovatelů nebankovních půjček působí v České republice tisíce. Mezi největší patří vedle Provident Financial také Home Credit, Cetelem, Cofidis, Profi credit, Essox nebo eCredit. Právě v tomto pořadí je koncem minulého roku seřadila také společnost Člověk v tísni, když se snažila porovnat etiku podnikání u firem poskytujících nebankovní půjčky.
Objevují se stále nové nabídky těm, kteří si v bance půjčit nemohou nebo nechtějí. Spoluvlastník Home Creditu Petr Kellner například v Česku rozjel na jaře mikropůjčky prostřednictvím firmy Click Credit.

Podnikání by kromě zvýšené konkurence měla v Česku znepříjemňovat také nově platná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Podle ní by už nemělo být tak snadné úvěrovat toho, kdo zjevně nemá na řádné splácení. Dále by z nebankovních úvěrů měly zmizet směnky, předražená telefonní čísla či nepoměrně vysoké zajištění pohledávky.


Čtěte také:

Lidé nesplácejí stále vyšší sumy

Spotřebitelské úvěry jsou nejdražší za deset let

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web