Nečas: Česko počítá s přijetím eura. I přes odpor prezidenta

Česká vláda nadále počítá s přistoupením k euru. Nebude jednat o výjimce z přistoupení k jednotné evropské měně, kterou prosazuje prezident Václav Klaus. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

 Petr Nečas
11.3.2012 14:05   |  

Česká republika zatím nemá stanovený přesný termín pro přijetí eura. „Prezident se obrátil na vládu s výzvou, aby dojednala výjimku z přistoupení k euru před rokem, já tento názor nesdílím, v tomto s panem prezidentem nesouhlasím, nevidím jeden jediný důvod, proč by to vláda ČR měla dělat,“ uvedl Nečas.

Také čtěte: Klaus: Přínos členství v EU je malý....

Podle Nečase přistoupení k euru schválili občané v referendu o vstupu do Evropské unie a je to závazek Česka. „Já nevidím jeden jediný důvod, proč vysílat naprosto zbytečný a falešný politický signál a především platit zbytečné politické náklady, protože případné vystoupení z eura musí schválit dalších 26 členských zemí. Poškodil by Česko a eurozónu,“ uvedl premiér. Dodal, že ČR je s eurozónou silně ekonomicky propojené a nevidí důvod, proč jí jakýmkoliv politickým krokem poškozovat.

Anketa

Přejete si, aby Česká republika vstoupila do eurozóny?

ano   28% ne   67% nemám na to názor   5%

V anketě hlasovalo 981 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

V minulosti Nečas několikrát zopakoval, že Češi by měli přijetí společné evropské měny posoudit v novém referendu, protože současné euro je odlišné od toho původního, o kterém se hlasovalo v referendu před vstupem České republiky do EU. Poukazoval tehdy na změny v eurozóně, která nyní zavádí mechanismy pomoci svým zadluženým členským zemím.

Podmínky pro přijetí eura nyní Česko neplní. Vláda v polovině loňského prosince schválila materiál ministerstva financí a České národní banky, který doporučuje prozatím nestanovovat datum přijetí eura.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web