Nečas: Plán zvýšení DPH se již rýsuje

Podle premiéra Petra Nečase z jednání ekonomických ministrů vyplynulo, že nejpravděpodobněji budou zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty, které se zvýší o jeden procentní bod.

 Petr Nečas
16.3.2012 16:55   |  

Ze snížené sazby DPH vypadnou pleny a zdravotní pomůcky. Podle premiéra to není ale vůle vlády, nýbrž požadavek EU. Premiér to uvedl po jednání ekonomických ministrů.

Růst sazeb DPH na 21 a 15 procent je podle Nečase jedním ze tří robustních opatření k udržení plánovaných schodků rozpočtu a dalšímu nezadlužování země. „Rozebírali jsme položky ve snížené sazbě a nebudeme upravovat ten seznam, s výjimkou těch, kde je proti nám z hlediska legislativy EU vedeno řízení, a to jsou dětské pleny a zdravotní pomůcky,“ uvedl premiér.

„Rýsuje se nejpravděpodobnější varianta, ale DPH je jedním z mnoha bodů té dohody. Dokud není dohodnuto všechno, není dohodnuto nic,“ poznamenal při odchodu z jednání ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Také podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) dnes schůzka nepřinesla žádný výsledek. Jednání prý budou pokračovat příští týden.


Více čtěte: Studie: Vládní úspory zvýší počet chudých


Jednání ekonomických ministrů o úsporách v rozpočtu ovšem dnes podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka nepřinesla žádný výsledek. Jednání prý budou pokračovat příští týden. „Chci zdůraznit, že se jedná jen o poradu, a nikoliv o rozhodovací orgán. I ve světle ekonomických čísel, které se týkají hospodářského růstu, vláda nehodlá ustoupit od svého záměru dostat deficit rozpočtu pod tři procenta HDP. Považujeme to za nejdůležitější úkol a je s tím spjata existence vlády,“ uvedl premiér.

Dalšími z významných opatření jsou podle Nečase úprava valorizace důchodů. V této oblasti se podle premiéra rýsují dvě možnosti z šesti předložených. Jejich podobu ovšem neupřesnil. Poslední z velkých opatření se týká redukce státní správy a rušení nebo slučování některých úřadů. Toto opatření se ovšem projeví v úsporách až v roce 2014, upozornil premiér.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web