Nejbohatší člověk světa musí v Evropě řešit velké ztráty

Mexičan Carlos Slim Helú, který je podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem světa, na investicích v Evropě zatím nevydělává. Letos nakoupil podíly v nizozemské telekomunikační společnosti KPN a rakouské Telekom Austria, podle propočtů ekonomického listu Financial Times (FT) ale zatím prodělává skoro dvě miliardy eur.

 Carlos Slim
18.12.2012 14:23   |  

Slim a jeho rodina mají kontrolu nad společností América Móvil, což je největší mobilní operátor v Latinské Americe. Po letech spekulací firma letos oznámila vstup do obou zmíněných evropských firem a za podíly v nich zaplatila téměř čtyři miliardy eur.

Agresivní sázky na nizozemský a rakouský telekom vedly analytiky k úvahám, že se Slim snaží skupovat podhodnocená aktiva telekomunikačních firem. V Telekomu Austria má América Móvil podíl 23 procent, v KPN asi 28 procent.

Pár měsíců po vstupu Slimovy firmy do Evropy se ale hodnota akcií obou evropských podniků začala snižovat. Akcie rakouské firmy mezitím spadly asi o 42 procent, akcie KPN zhruba o 46 procent.


Vývoj akcií KPN za poslední dva roky


„Nikdo není neomylný, ani nejbohatší člověk světa,“ poznamenal k tomu pro FT analytik Bernsteinu Robin Bienenstock. „Peníze z investice by se mu mohly nakonec vrátit, trvalo by to ale mnoho let,“ dodal.

América Móvil nikdy nezveřejnila, kolik zaplatila za podíl v Telekomu Austria. Náklady na podíl v KPN ale vyčíslila na téměř tři miliardy eur a celou výši investice v Evropě na 3,95 miliardy eur. Počáteční hodnota investice tak podle propočtů listu spadla o 46 až 47 procent. Ztráta tudíž vychází asi na 1,8 miliardy eur (zhruba 45,4 miliardy korun).


Vývoj akcií Telekomu Austria za poslední 2 roky


Slim, který z telekomunikací expandoval v posledních letech do maloobchodu, financí, komodit a energetiky, má podle Forbese jmění v hodnotě 69 miliard dolarů, v přepočtu asi 1,3 bilionu korun.


Čtěte také:

Žebříček nejbohatších: Slim před Gatesem, Kellner na 101. příčce

Žebříček nejbohatších Američanů: propadli se Soros i Zuckerberg

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web