Nejbohatší člověk světa ztratil za den čtyři miliardy dolarů

Mexičan Carlos Slim Helú, telekomunikační magnát a nejmovitější člověk světa, ztratil za jediný den 3,8 miliardy dolarů ze svého majetku. Pro něj klíčový podnik – největší latinskoamerický mobilní operátor América Móvil - totiž na burze ztratil 10 procent hodnoty. Firma před tím oznámila, že jí klesají příjmy - hlavně kvůli zpomalování ekonomiky Mexika.

 Carlos Slim
14.2.2013 14:55   |  

Pro Slima, jehož bohatství agentura Bloomberg vyčísluje na 74,2 miliard dolarů, není čtyřmiliardová ztráta nijak fatální. Analytici ale řeší, co prodělek říká obecně o vývoji telekomunikačního odvětví.

„Čtyři miliardy – to je pro Slima osobně pořád jen kapka v moři. Ale tržní kapitalizace, o kterou América Móvil přišel, začíná některé investory znepokojovat,“ komentoval to pro server Bloomberg Christopher King, analytik Stifel Nicolaus & Co.

Tržby z volání v Mexiku, což je největší trh América Móvil, v lednu pokračovaly v poklesu poté, co v loňském čtvrtém čtvrtletí spadly o 3,8 procenta. Firma je kvůli horšícím se výsledkům pod tlakem, aby hledala oblasti s větším růstovým potenciálem.


Vývoj akcií América Móvil za poslední rok


Některé dosavadní Slimovy snahy o expanzi ale příliš úspěšné nebyly. Ambice nesplnily například investice v Evropě. Tady koupil podíly v nizozemské telekomunikační společnosti KPN a rakouském Telekomu Austria a podle propočtů ekonomického listu Financial Times (FT) tam prodělal přes dvě miliardy eur.

Přes trable v Evropě ale Slim, který se už nezaměřuje jen na telekomunikace, ale v posledních letech expandoval i do maloobchodu, financí, komodit a energetiky, loni své bohatství opět rozmnožil. Podle ukazatele Bloomberg Billionaires Index majetek v loňském roce vzrostl o 21,6 procenta a stále si tak udržoval více než desetimiliardový náskok nad zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem.


Slimovy evropské nezdary

Slim v Evropě vsadil na nizozemský a rakouský telekom. V Telekomu Austria má América Móvil podíl 23 procent, v KPN asi 28 procent. Jenže pár měsíců po vstupu Slimovy firmy do Evropy se hodnota akcií obou evropských podniků začala snižovat. Akcie rakouské firmy za tu dobu spadly asi o 40 procent, akcie KPN o více než polovinu.


Čtěte také:

Nejbohatší člověk světa musí v Evropě řešit velké ztráty

Nejmajetnější lidé dále bohatnou

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web