Nejčastěji při akvizicích a prodejích firem radila Patria Corporate Finance

24.5.2011 20:28   |  

Společnost Patria Corporate Finance obhájila první místo v žebříčku finančních poradců, kteří v roce 2010 v České republice nejčastěji poskytovali poradenství při akvizicích a prodejích společností.

Podle hodnocení ISI Emerging Market loni Patria Corporate Finance realizovala 15 velkých transakcí v hodnotě 153 milionů eur (zhruba 3,75 miliardy korun). Ve skutečnosti se ovšem jednalo o 23 transakcí, z nichž osm nebylo zveřejněno.

Podle počtu realizovaných transakcí za rok udržuje Patria dlouhodobě přibližně 15procentní až 20procentní podíl na trhu M&A transakcí. „Mezi nejúspěšnější transakce klientů, kterým jsme v roce 2010 radili, patřil jistě prodej maloobchodních řetězců Žabka a Koruna nadnárodní společnosti Tesco a prodej ZPA Smart Energy, egyptské rodinné společnosti El Sewedy Electrometer,“ uvedl výkonný ředitel Patria Corporate Finance Tomáš Klápště.

V roce 2010 pokračoval trh fúzí a akvizic v České republice v klesajícím trendu. Z pohledu počtu i hodnoty transakcí vykázal trh M&A nejnižší čísla za poslední čtyři roky. Celkový počet uzavřených transakcí v roce 2010 dosáhl počtu 167, což představuje oproti roku 2009 nepatrný pokles.

Vzhledem k tomu, že loni nedošlo na českém trhu k realizaci velkých transakcí, jejich hodnota se oproti roku 2009 snížila o 40 procent na přibližně dvě miliardy eur (zhruba 49 miliard korun).

„Za nejvýznamnější M&A transakci v ČR v loňském roce považuji zajištění financování pro společnost Energy 21 od investičního fondu Mid Europa Partners a prodej již zmíněné maloobchodní sítě Žabka a Koruna od finanční skupiny Penta společnosti Tesco,“ dodal Klápště.

Ke konci roku 2010 zaznamenal tuzemský trh M&A určité oživení, i nadále se ale očekává, že i rok 2011 bude z pohledu transakcí obtížný a budou stále existovat překážky, bránící rychlému a úspěšnému dokončení transakcí. Mezi hlavní překážky patří na jedné straně nárůst cenových očekávání prodávajících v souladu se zlepšujícími se hospodářskými výsledky roku 2010, na druhé straně neochota kupujících tento optimismus sdílet.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Česká ekonomika byla loni z nových členů EU druhá nejvýkonnější

Ekonomický růst České republiky loni vykázal 4,5 procenta. Šlo o nejlepší výsledek od roku 2007. Mezi členskými zeměmi vstupujícími do EU po roce 2000 patřila Česku z hlediska… více

Mobilní web