Nejčastěji při akvizicích a prodejích firem radila Patria Corporate Finance

24.5.2011 20:28   |  

Společnost Patria Corporate Finance obhájila první místo v žebříčku finančních poradců, kteří v roce 2010 v České republice nejčastěji poskytovali poradenství při akvizicích a prodejích společností.

Podle hodnocení ISI Emerging Market loni Patria Corporate Finance realizovala 15 velkých transakcí v hodnotě 153 milionů eur (zhruba 3,75 miliardy korun). Ve skutečnosti se ovšem jednalo o 23 transakcí, z nichž osm nebylo zveřejněno.

Podle počtu realizovaných transakcí za rok udržuje Patria dlouhodobě přibližně 15procentní až 20procentní podíl na trhu M&A transakcí. „Mezi nejúspěšnější transakce klientů, kterým jsme v roce 2010 radili, patřil jistě prodej maloobchodních řetězců Žabka a Koruna nadnárodní společnosti Tesco a prodej ZPA Smart Energy, egyptské rodinné společnosti El Sewedy Electrometer,“ uvedl výkonný ředitel Patria Corporate Finance Tomáš Klápště.

V roce 2010 pokračoval trh fúzí a akvizic v České republice v klesajícím trendu. Z pohledu počtu i hodnoty transakcí vykázal trh M&A nejnižší čísla za poslední čtyři roky. Celkový počet uzavřených transakcí v roce 2010 dosáhl počtu 167, což představuje oproti roku 2009 nepatrný pokles.

Vzhledem k tomu, že loni nedošlo na českém trhu k realizaci velkých transakcí, jejich hodnota se oproti roku 2009 snížila o 40 procent na přibližně dvě miliardy eur (zhruba 49 miliard korun).

„Za nejvýznamnější M&A transakci v ČR v loňském roce považuji zajištění financování pro společnost Energy 21 od investičního fondu Mid Europa Partners a prodej již zmíněné maloobchodní sítě Žabka a Koruna od finanční skupiny Penta společnosti Tesco,“ dodal Klápště.

Ke konci roku 2010 zaznamenal tuzemský trh M&A určité oživení, i nadále se ale očekává, že i rok 2011 bude z pohledu transakcí obtížný a budou stále existovat překážky, bránící rychlému a úspěšnému dokončení transakcí. Mezi hlavní překážky patří na jedné straně nárůst cenových očekávání prodávajících v souladu se zlepšujícími se hospodářskými výsledky roku 2010, na druhé straně neochota kupujících tento optimismus sdílet.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web