Nejčastěji prý bourají Mercedesy, BMW a Volva

19.10.2010 12:02   |  

Nejvíce bourají majitelé vozů Mercedes, BMW a Volvo, naopak nejméně řidiči se značkou Dacia. Vyplývá to z dlouhodobé statistiky ČSOB Pojišťovny týkající se škod z povinného ručení. Čím luxusnější vůz, tím je podle statistik větší pravděpodobnost vzniku nehody.

V posledních čtyřech letech stanuli majitelé vozů Mercedes třikrát v čele žebříčků řidičů, kteří zaviňují relativně nejvíce škod z povinného ručení – škodu během roku zaviní v průměru každý desátý z nich, což je téměř dvakrát víc než průměr za všechny značky.

Ze statistik pojišťovny vyplývá, že od letošního ledna do září měly nejvíce škod z povinného ručení značky Mercedes, Mitsubishi a Volkswagen. Za celý rok 2009 to byly vozy Mercedes, BMW a Volvo.

Naopak méně zpravidla bourají majitelé menších aut východoevropské nebo asijské provenience. Jsou to především značky Škoda (kromě oktávií a superbů), Daewoo, Chevrolet a Suzuki. Nejméně rizikovými řidiči jsou na základě statistik za poslední čtyři roky majitelé vozů Dacia. Rovněž od letošního ledna do září měli řidiči aut Dacia nejnižší frekvenci škod. V roce 2009 to byly vozy Chevrolet.

„Četnost škod z povinného ručení souvisí pochopitelně i s tím, kde a jak často řidiči se svými vozy jezdí. Majitel staršího vozu bydlící na venkově toho zpravidla najede méně, než majitel novějšího auta z velkého města, a méně často proto i bourá,“ upozornil ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král.

Vztah mezi pořizovací cenou vozu a frekvencí škod z povinného ručení lze dokumentovat například u vozů Škoda Octavia a Škoda Superb, jejichž škodní statistiky sleduje ČSOB Pojišťovna zvlášť. Zatímco u oktávií se riziko, že jejich majitel zaviní škodu z povinného ručení, blíží průměru za všechny značky, u dražších superbů je o pětinu vyšší.

Značky aut s nejvyšší a nejnižší frekvencí škod* z povinného ručení (leden - září 2010):

Mercedes 9,73
Mitsubishi 7,50
Volkswagen 7,13
BMW 7,11
Volvo 6,79
Škoda Superb 6,71
Kia 6,47
Honda 6,35
Nissan 6,07
Alfa Romeo 6,02
Peugeot 4,50
Seat 3,77
Dacia 2,02

Značky aut s nejvyšší a nejnižší frekvencí škod* z povinného ručení (2009):

Mercedes 9,52
BMW 9,01
Volvo 8,17
Škoda Superb 7,82
Nissan 7,81
Audi 7,66
Volkswagen 7,36
Honda 7,13
Kia 6,88
Mazda 6,80
Suzuki 4,89
Daewoo 4,52
Chevrolet 3,92

*Roční počet škod na každých 100 pojištěných vozidel

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web