Nejčastější chyby při nákupu nemovitosti

10.11.2009 16:37   |  

Za svou mnohaletou praxi v realitním byznyse jsem se v Americe setkal s klienty, kteří při nákupu nemovitosti něco důležitého opomněli a následkem toho nejen že přišli o desítky či stovky tisíc dolarů, ale hlavně – v koupeném domě či bytě byli nespokojeni a koupě po zbytek života litovali.

Aby tento „černý scénář“ nepotkal i vás, přináším vám seznam přešlapů, kterých se při nákupu nemovitosti lidé nejčastěji dopouštějí.

1. Nemovitost koupená v nesprávný okamžik

Nemovitosti byly u nás po dlouhou dobu velice oblíbeným typem investice. Od přechodu na tržní ekonomiku ceny nemovitostí v Česku nepřerušovaně rostly. Reality si tak získaly pověst bezpečného aktiva, jehož cena pořád roste. V poslední době se však poklesy a pády nevyhýbají ani českému realitnímu trhu. Přestože si na tento fakt lidé u nás teprve zvykají, ve vyspělých zemích mají s poklesy nemovitostí již bohaté zkušenosti.

2. Nevyužití služeb realitního agenta

Dobrý a zkušený realitní agent by pro vás měl aktivně vyhledávat potenciální nemovitosti, průběžně vás informovat o celém procesu, měl by být schopen pro vás vyjednat nižší cenu a hlavně – měl by zastupovat především vaše zájmy.

3. Neopatrnost před zástupcem prodávající strany

Úkolem realitky, která zastupuje prodávajícího, je dosáhnout co možná nejvyšší ceny a co nejlepších podmínek. Pokud se například zmíníte, jak velkou hypotéku vám banka přislíbila, „odkryjete své karty“ a realitní kancelář nebude chtít slevit z ceny.

4. Nepřipravenost

Koupě nemovitosti bude pravděpodobně největší osobní investicí, kterou ve svém životě uděláte. Vhodným naplánováním celého procesu významně přispějete k úspěchu celé akce. Položte si proto otázku, kde chcete žít a jaká je nejlepší lokalita pro vás a pro vaši rodinu.

Co dalšího byste měli při rozhodování zvážit: vzdálenost do zaměstnání, do školy, úroveň kriminality v okolí, místní doprava, typy domů v okolí, vzdálenost nákupních středisek a tak dále.

5. Velké nákupy na úvěr nebo leasing

Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, neutrácejte na úvěr. Pokud si během vyřizování hypotéky například koupíte auto na leasing a banka to zjistí, může hypotéku odmítnout.

6. Opomenutý „finanční stres“

Před schůzkou s hypotečním poradcem si rozmyslete, jak velké splátky si můžete ve vašem rodinném rozpočtu měsíčně dovolit. Věnujte pozornost výběru hypotéky – měla by co nejvíce odpovídat vašim potřebám.

7. Nezkontrolovaný technický stav nemovitosti

Jako kupující máte nárok přesně vědět, co kupujete. Nepovažujte za samozřejmé, co vidíte nebo co vám řekne zástupce realitní kanceláře. Prohlídka je příležitostí získat odborný pohled na nemovitost, o jejíž koupi uvažujete. Ideální je získat od odborníka jak ústní, tak písemný názor k technickému stavu.
Nákup domu či bytu patří mezi největší investice ve vašem životě. V domě nebo bytě, který koupíte, budete trávit zbytek vašeho života. Dávejte si proto pozor, abyste se některé z výše uvedených chyb nedopustili i vy.

Autor je realitní konzultant společnosti Fichtner

Autor: Danny Hochmann

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web