Největší afghánskou banku má spasit stát

7.9.2010 7:24   |  

Afghánci, kteří mají své peníze uložené v Kabul Bank, největší soukromé bance v zemi, už pátý den nervózně stojí ve frontách před pobočkami a snaží se vybrat úspory. Atmosféra je napjatá, před hlavní pobočkou v Kábulu dokonce z obav o bezpečnost pracovníků hlídkují ozbrojenci a místo je obehnáno ostnatým drátem.

Panika se mezi obyvateli začala šířit minulý týden, kdy vyšlo najevo, že dva z hlavních představitelů banky – předseda představenstva Šerchan Farnúd a výkonný ředitel Chaliluláh Ferozi, z nichž každý drží 28 procent akcií banky – přišli o stamiliony dolarů kvůli investicím do riskantních dubajských nemovitostí a půjčkám přátelům prezidenta Karzáího. Oba už byli zbaveni funkcí. Majetky pěti největších akcionářů, kteří mají být do skandálu také zapleteni, banka obstavila.

Afghánská centrální banka je podle svého mluvčího Emala Ashara ústavu připravena pomoci. Podle deníku New York Times nařídil prezident Karzáí centrální bance uložit pro případnou finanční injekci stranou 380 milionů dolarů. Podle guvernéra centrální banky Abdula Kádíra Fitrata ale stojí Kabul Bank na „pevných finančních základech“.

Někteří představitelé Kabul Bank viní z rozdmýchání krize i západní média. Operace, jež banka prováděla, podle nich byly „rutinní a běžné“.

Mezi hlavní akcionáře patří i bratr prezidenta Karzáího Mahmúd a bratr prvního viceprezidenta. Banka sázela na dobré vztahy s vládou – pomáhala financovat prezidentovu loňskou předvolební kampaň a vysokým úředníkům půjčovala apartmány v Dubaji. To ji podle vyšetřovatelů ušetřilo podrobných kontrol. Vláda, která má v Kabul Bank účty pro výplatu mezd čtvrt milionu státních zaměstnanců, zároveň patří mezi hlavní klienty ústavu.

Krize může ochromit důvěru Afghánců ve finanční systém země, jenž byl vystavěn s pomocí amerických poradců po kolapsu vlády Tálibánu. Zároveň dokládá, že vláda prezidenta Karzáího je s korupcí svázána víc, než by se Američanům u jejich klíčového spojence v boji proti povstalcům líbilo.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web