Nejvíc peněz domů posílají Indové

Více než 25 milionů Indů trvale žije v zahraničí, celkem ve 130 zemích. To mimo jiné znamená, že vedou celosvětové žebříčky v posílání peněz přes hranice do své domoviny. V loňském roce poslali Indové z ciziny domů více než 70 miliard dolarů. Peníze putující od Indů v Británii, USA či jinde ve světě tak tvoří samostatný segment ekonomiky, který už je větší než slavný indický IT outsourcing, na nějž připadá jen 65 miliard dolarů.

Nové Dillí, Indie
29.7.2014 6:47   |  

Peníze převedené od Indů v cizině nyní tvoří čtyři procenta indické ekonomiky a množství těchto peněz dál rychle roste (meziročně o bezmála třetinu). Převody ze zahraničí od expatů dvojnásobně převyšují přímé investice. Avšak navzdory prudkému nárůstu je tok peněz od Indů pracujících v cizině dosud celkem živelný a neregulovaný. Obecně se má za to, že většina peněz, které překročí hranici, tak činí neformálními kanály a mimo vládní kontrolu.

Příběh indických transferů započal společně s globalizací. Do devadesátých let bylo zdejší hospodářství odříznuté od zbytku světa. Indové, kteří pracovali v zahraničí, využívali k posílání peněz domů ilegální systém hawala, populární v arabském světě. Výsledkem bylo, že ačkoli v roce 1991 pracovaly ve světě miliony Indů, objem peněz, které oficiálně překročily indickou hranici, bylo jen pár miliard dolarů.

Pak ale přišla liberalizace a mnoho transferů rostlo posledních dvacet let dvojciferným tempem. Motorem tohoto trendu byla devalvace rupie. Posílat domů silné měny se pracovníkům v cizině vyplatilo. Vedlejším projevem tohoto trendu byl masový růst takzvaných NRI vil. Tedy domů, které patří Indům žijícím v zahraničí.

Politici a banky se nyní snaží situaci dohnat a vytvářejí odesilatelům i příjemcům peněz různé nabídky. První překážkou, kterou se zákonodárci pokoušejí překonat, je pestrá škála poplatků účtovaných za převody. Firmy, které převody zajišťují, často upřednostňují bohaté odesilatele. Jedním z úspěšných partnerství, které se povedlo uvést do praxe, je mezi globálním gigantem Western Union a indickou poštou. Více než 150 tisíc poštovních úřadů nyní dokáže vyplatit peníze vydělané za hranicemi. Stát se nyní snaží přimět k podobné spolupráci další hráče, hlavně banky. Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také:

Ukrajinci posílají domu peníze formou nebankovních převodů. Jejich objem výrazně roste

Cizinci posílají z Česka domů čím dál méně peněz

Britové už Indii nebudou posílat peníze, je podle nich vyspělá

Autor: Aasim Khan

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web