Nejvyšší úrok nabídnou unijním šetřílkům chorvatské banky

Evropští střádalové prý dosáhnou na nejvyšší úrok ze svých vkladů, pokud své peníze svěří vybraným chorvatským bankám. Alespoň to vychází z pravidelného monitoringu výše úročení vkladů v zemích unijní osmadvacítky od expertů německé finančně-poradenské firmy FMH.

eurové bankovky
17.12.2015 16:44   |  

Deset tisíc eur lze prý na jeden rok momentálně nejlépe uložit u chorvatské banky Kovanica. Ta klientům nabízí roční úrok 1,75 procenta. Evropská dvojka je také z Chorvatska, Podravska banka nabídne jen o desetinu procenta méně.

Půldruhého procenta a více nabídne podle FMH ročně aktuálně za modelový vklad hned devět unijních bank. „Největším potenciálním nákladem pro vkladatele ze zemí mimo eurozónu je kurzové riziko, které nebude u úložky v euru ošetřeno.

V případě českých klientů tento faktor pro příští rok nerozhoduje, protože opuštění kurzového závazku Českou národní bankou je během příštího roku velmi málo pravděpodobný. Následně by ale vkladatelům hrozily ztráty z titulu pravděpodobného posílení koruny vůči euru,“ říká analytik Consequ Martin Lobotka. Z hlediska potenciálního bankrotu banky nesou vkladatelé stejné riziko, vklady jsou ve všech zemích unie pojištěny do výše 100 tisíc eur.

Jak upozorňuje Evropská komise, otevření účtu u cizí banky nemusí být možné „Některé banky mohou proto uplatňovat zásadu, že nerezidentům účty neotevírají,“ zdůrazňuje informační web europa.eu


Čtěte také:

ČNB: Záporné úrokové sazby nejsou třeba. Konec intervencí bude později

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Reportáž: Brdy znovuobjevené. Vojenský prostor se po 90 letech otevřel

Reportáž: Brdy znovuobjevené. Vojenský prostor se po 90 letech otevřel Fotogalerie

Dlouho to tady patřilo jen vojákům. Likvidovali vesnice, brázdili lesy těžkou technikou, vzduchem svištěly rakety. Pak se zelená plocha velká 260 km2 pomalu začala otevírat lidem… více

Komerční prezentace
Mobilní web