Německá banka Hypo Real neprojde zátěžovými testy

20.7.2010 15:42   |  

Během krize zestátněná mnichovská hypoteční banka Hypo Real Estate (HRE) nevyhoví zátěžovým testům, které se evropští regulátoři rozhodli provést ve snaze ubezpečit trhy o zdraví evropského finančního sektoru. Uvádí to alespoň agenturní zdroje obeznámené se situací.

Výsledky zátěžových testů všech 91 bankovních domů budou zveřejněny tento pátek. Testováno je 14 bankovních ústavu v Německu, další z ohrožených jsou německé spořitelny (tzv. landesbanky). Hypo Real je však zatím první známou bankou, byť nepotvrzenou, která testům nevyhověla. Banka prý neprojde tou částí zkoušky, která modeluje situaci zpomaleného růstu a odpis ztrát z vládních dluhopisů. Na tuto situaci by nebylo kapitálově dostatečně vybavena. HRE je jedním z největších držitelů státních dluhopisů Řecka, Španělska či Portugalska.

Poskytovatel hypotečních úvěrů, který v roce 2008 téměř z bankrotovala, je nyní zcela vlastněna německým státem, a to prostřednictvím bankovní záchranný fond. Její potřeba dodatečného kapitálu není pro trhy žádným překvapením. Již obdržela finanční injekci ve výši 7,8 miliard eur. Analytici odhadují, že celkem bude potřebovat alespoň deset miliard. Navíc banka již dříve deklarovala, že nejméně do roku 2012 bude ve ztrátě.

Banky které neprojdou zátěžovými testy, budou nuceny navýšit kapitál. V případě banky Hypo Real by to musela udělat německá vláda. „Vláda nenechá Hypo Real Estate padnout,“ řekl Bloombergu Andreas Pläsier, analytik hamburgské společnosti M. M. Warburg. Zástupci banky a německé vlády odmítly jakýkoliv komentář.

HRE má právo vydávat speciální cenné papíry (tzv. pfandbriefe) a získávat jejich prodejem hotovost, kterou dále půjčuje na výstavbu silnic, železnic, nemocnic, kancelářských budov či hotelů. Kdyby se trh s pfandbriefy zhroutil, vyschl by jeden z důležitých finančních toků v Německu.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web