Německá centrální banka snížila zisk

9.3.2011 7:59   |  

Německá centrální banka včera oznámila, že se její zisk za loňský rok propadl téměř o polovinu na 2,2 miliardy eur (více než 53 miliard korun) z předloňských 4,1 miliardy eur. Hlavním důvodem poklesu zisku je podle banky tvorba větších rezerv v souvislosti s finanční krizí.

„Hlavním důvodem poklesu zisku bylo navyšování rezerv, které však bylo nezbytné v kontextu nárůstu rizikových aktiv v postkrizovém období,“ konstatoval prezident Bundesbank Axel Weber na výroční tiskové konferenci.

Evropské centrální banky (ECB) nakupovaly dluhopisy některých silně zadlužených členů měnové unie. Weber toto rozhodnutí ECB veřejně kritizoval, jak napsala agentura DPA.

„Německý hospodářský růst letos zpomalí tempo, ale hospodářské oživení již bude mít širší základ než jen německý export,“ uvedl Weber. Očekává se především rostoucí poptávka domácností. „Oživení německého hospodářství bude pokračovat i letos, nicméně znatelně pomalejším tempem než loni,“ řekl prezident Bundesbank při prezentaci hospodářských výsledků.

Minulý měsíc vydala Bundesbank prognózu, která přepokládá letos růst německého HDP o 2,5 procenta, loni německé hospodářství rostlo o 3,6 procenta.

Největší zisk přinesly Bundesbank i loni úroky, na kterých získala 6,2 miliardy eur, o 1,4 miliardy méně než v roce 2009. „Pokračující trend propadu úrokových výnosů je dán dlouhotrvajícími rekordně nízkými sazbami v eurozóně,“ uvedl Rudolf Böhmler, člen výkonného výboru Bundesbank.
Hlavní sazba zůstává od května na rekordním minimu jednoho procenta. Prezident ECB Jean-Claude Trichet minulý čtvrtek překvapil trhy, když oznámil, že již v dubnu lze očekávat zvýšení sazeb.

Weidmann místo Webera

Německá Bundesbank, podle jejíhož modelu vznikla Evropská centrální banka (ECB), se dostala do popředí pozornosti minulý měsíc. Její prezident Axel Weber, který odmítl kandidovat právě na šéfa ECB, tehdy po dohodě s kancléřkou Angelou Merkelovou sdělil, že ke 30. dubnu Bundesbank opustí. Na jeho místě by Merkelová ráda viděla svého hlavního ekonomického poradce Jense Weidmanna. Pokud svou vůli prosadí, stane se 42letý Weidmann nejmladším šéfem v čele německé centrální banky.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web