Německá oběť hypotéční krize prodá divizi, která ji málem stáhla ke dnu | E15.cz

Německá oběť hypotéční krize prodá divizi, která ji málem stáhla ke dnu

26. srpna 2013 • 22:36
Zestátněná německá banka Hypo Real Estate hodlá prodat svou irskou divizi Depfa, kvůli které během světové finanční krize téměř zkrachovala. Prodej divize je dalším z nezbytných kroků k obnovení nezávislosti podniku.

Banka dnes vyzvala zájemce k předložení písemných nabídek na převzetí divize. Hypo Real Estate koupila divizi v roce 2007 za zhruba pět miliard eur (128 miliard korun), o rok později však tato nákladná transakce dovedla banku na pokraj bankrotu. Banka poté obdržela deset miliard eur z peněz daňových poplatníků a ve finále byla zestátněna. Depfa totiž po kolapsu americké banky Lehman Brothers nenašla nikoho, kdo by jí byl ochoten půjčit. Brusel státní pomoc schválil právě s podmínkou, že banka svou divizi prodá.

OBRAZEM: Irská realitní krize, která dostihla i banku Depfa

Německá banka předpokládá, že irskou divizi prodá nejdříve na začátku příštího roku, podle dohody s EU ale nesmí otálet déle než do jeho konce. „V průběhu uplynulého roku jsme stabilizovali provoz a výrazně jsme redukovali rizikové položky v portfoliu,“ uvedla Hypo Real Estate.

Hypo Real Estate patří mezi nejznámější oběti světové finanční krize v Německu. Německá vláda se chce banky do roku 2015 zbavit, aby tak splnila podmínky stanovené Evropskou unií.

Reportáž E15: Opuštěná irská satelitní městečka čekají na druhý život

Autor: ČTK, bru
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!