Německá vláda vybrala do čela Bundesbank Weidmanna

16.2.2011 13:46   |  

Německá kancléřka Angela Merkelová nominuje na místo prezidenta německé centrální banky svého hlavního ekonomického poradce Jense Weidmanna. Ten se stane nejmladším šéfem Bundesbank, přichází s ním i nová viceprezidentka Sabine Lautenschlägerové, první žena v představenstvu instituce.

Merkelová protlačila svého kandidáta přes odpor opozice i kritiku z vlastních řad. Šéf koaliční FDP Guido Westerwelle ale jmenování obou nováčku podpořil, podle něj posílí postavení banky.

Němečtí bankéři se shodují na tom, že ekonomický poradce kancléřky je dobrou volbou. „Jeho propojení politikou přináší dobré předpoklady pro tento úřad. Weidmann bude stejně jako jeho předchůdci zastávat politiku cenové stability,“ uvedl pro deník Handelsblatt hlavní ekonom Postbank Marco Bargel.

Volba Weidmanna namísto Jürgena Starka, německého člena výkonného výboru ECB, naznačuje, že Berlín už se svým člověkem v nejvyšší funkci ECB nepočítá. Weidmann se po jmenování automaticky stane členem bankovní rady ECB, která každý měsíc rozhoduje o měnové politice.

„Kdyby Německo předložilo svého kandidáta na vedení ECB, jako třeba Klause Reglinga (šéfa záchranného fondu EU), znamenalo by to, že Stark by musel odstoupit a jít zpět do Bundesbanky, což je už uzavřená cesta,“ řekl ekonom ING Carsten Brzeski. „Ve Starkovi a Weidmannovi bude mít Německo v bankovní radě dva lidi, kteří jí budou vdechovat duch Bundesbanky. To by mělo stačit,“ uvedl ekonom BHF Bank Stephan Rieke.

Šéf Bundesbanky má v ECB zvláštní autoritu. Je totiž představitelem největší evropské ekonomiky, a navíc zastupuje instituci známou svou historií tvrdého boje proti inflaci.

Podle analytiků se nyní otevírá souboj o funkci prezidenta ECB kandidátům z ostatních zemí. Favoritem je zatím šéf italské centrální banky Mario Draghi.

Dosavadní prezident Bundesbanky Axel Weber minulý týden překvapivě oznámil, že odstoupí ke 30. dubnu. Weber tak dal najevo, že se nebude ucházet ani o funkci prezidenta ECB po Jeanu-Claudu Trichetovi, který odchází letos v říjnu. Wedmannovi již dříve vyjádřil podporu, když ho označil za „vynikajícího ekonoma“ a dodal, že banka potřebuje omlazení.

Autor: bru, čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web